شماره روزنامه ۴۲۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۱۴۴

 • پایان منع ساخت در منطقه خاص؟

  دنیای اقتصاد: موضع‌گیری جدید مدیریت شهری تهران درباره «آینده ساخت‌و‌ساز در منطقه ۲۲»، از لغو یک طرفه ممنوعیت برج‌سازی در منطقه خاص پایتخت حکایت دارد. شورای‌عالی شهرسازی سه سال پیش، در مواجهه با تراکم سنگین برج‌های مسکونی در کریدور هوای تازه در غرب پایتخت، در یک مصوبه، «توقف بلندمرتبه‌سازی در منطقه ۲۲» را ابلاغ کرد. قرار بود ازسرگیری ساخت‌و‌ساز در این منطقه، به بعد از تهیه «طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲» و «ضوابط جامع بلندمرتبه‌سازی» موکول شود. به این ترتیب مناقشه ساختمانی در منطقه باد، ابعاد تازه‌ای پیدا کرد.

 • ترکیب ثانویه پادزهر جنگل‌خواری

  دنیای اقتصاد: ترکیب ثانویه پادزهر جنگل‌خواری در استا‌ن‌های شمالی کشور در قالب هشت اقدام کلیدی از سه مسیر عمده، تشریح شد.

  درحالی‌که هفته گذشته با ابلاغ مصوبه «پایان ویلاسازی‌های بی‌ضابطه در جنگل‌ها و مراتع واقع در سه استان شمالی کشور»، برای اولین بار تقاضای ساخت و خرید ویلا در این استان‌ها در شکل «ایجاد بازار رسمی عرضه زمین ویلایی» به رسمیت شناخته شد، بررسی‌های «دنیای اقتصاد» با تکیه بر نظرات کارشناسان شهری، صاحب‌نظران اجتماعی، فعالان بازار ویلا در شمال کشور، شهرسازها، هیات علمی دانشگاه‌ها در حوزه شهرسازی و مدیران شهرسازی برخی استان‌های شمالی حاکی است آنچه دولت هفته گذشته برای پایان بخشی به عملیات مخرب ساختمانی در جنگل‌ها و مراتع شمالی کشور ابلاغ کرده است، برای افزایش اثربخشی، نیازمند یک «ترکیب ثانویه» است.

 • قیمت پیشنهادی میان‌متراژ های پرطرفدار

  دنیای اقتصاد: مشاوران املاک در مناطق مختلف شهرتهران می‌گویند با توجه به نزدیک شدن به زمان پرداخت بخشی از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم، حجم مراجعات متقاضیان برای خرید مسکن افزایش یافته است که می‌تواند به رشد دوباره آمار معاملات در همین ماه و ماه های آتی سال جاری منجر شود. چنانکه گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن پایتخت در مردادماه نشان از رشد ۲۳/۷ درصدی حجم معاملات خرید و فروش مسکن نسبت به تیر ماه داشت. مطابق با آمار جمع‌آوری شده از سوی بانک مرکزی در ۳۱ روز مردادماه سال جاری معادل ۱۸ هزار معامله خرید و فروش در بنگاه‌های املاک سراسر شهر تهران به ثبت رسیده است که بخش عمده‌ای از این معاملات در مناطق مصرفی شهر تهران همچون منطقه ۴و۵ انجام شده است.

 • اخراج عابران پیاده به زیرسطح تهران

  دنیای اقتصاد: مدیر گروه تونل و فضاهای زیرسطحی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در حالی از مطالعه طرح انتقال عابران پیاده به فضای زیرسطحی در میدان راه‌آهن خبر داد که کارشناسان اعتقاد دارند سبک‌سازی تراز همسطح به نفع تردد خودروها، تعرض به حقوق شهروندان و مغایر با سیاست‌های روز شهرهای بزرگ در زمینه توسعه شهری است.

  فرهاد بکیاسا با بیان اینکه طرحی به منظور ساماندهی میدان راه‌آهن با استفاده از ظرفیت فضاهای زیرسطحی در سازمان مشاور فنی و مهندسی مورد مطالعه قرار گرفته است، گفت: وجود ایستگاه راه‌آهن، ایستگاه خط ۳ مترو و پایانه‌های متعدد اتوبوس و تاکسی در میدان راه‌آهن موجب افزایش حجم تردد خودروها و عابران پیاده در این میدان شده است.

 • رد ارتباط سفیدبالک‌ها با دریاچه چیتگر

  عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور با بیان اینکه سفید بالک‌ها پشه یا مگس نیستند و زندگی آنها روی برگ است، رابطه میان وجود این حشرات با شکل‌گیری دریاچه چیتگر در تهران را رد کرد. به گزارش «ایسنا»، شهاب منظری در نشست علمی تخصصی «مدیریت سفیدبالک‌ها در فضای سبز و راهکارهای مقابله با آن» اظهار کرد: این تصور غلط ناشی از این است که به اشتباه به آنها پشه و مگس می‌گویند، درحالی‌که اینها نوعی از حشرات هستند که به پشه مربوط نمی‌شوند و محل زندگی آنها روی برگ‌ها است نه آب و دریاچه. وی ادامه داد: سفیدبالک‌ها حشرات ریزی به طول یک تا سه میلی‌متر بوده و در تمام مناطق جغرافیایی جانوری انتشار دارند، هر چند تمایلشان به مناطق گرمسیری بیشتر است.

بیشتر