شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • بازار ساختمانی ۸ میلیارد دلاری

  پیش‌نیاز جهش در صدور خدمات فنی و مهندسی بخش مسکن و ساختمان

 • مانع صدور گارانتی برای آپارتمان‌ها

  دنیای اقتصاد: سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با ارسال نامه‌ای، از شهردار تهران خواست بستر اجرای صدور گارانتی آپارتمان‌ها برای تضمین کیفیت واحدهای مسکونی را فراهم کند.

  به گزارش «دنیای اقتصاد»، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران هفته گذشته با ارسال نامه به قالیباف، از وی درخواست کرد بستر مورد نیاز برای صدور گارانتی کیفیت ساختمان را فراهم کند؛ هم اکنون یکی از پیش‌شرط‌های اساسی صدور گارانتی برای ساختمان‌های نوساز، وجود مجری ذی‌صلاح در فرآیند ساخت و ساز است. به این معنی که شرکت‌های بیمه تنها برای آن دسته از ساختمان‌هایی گارانتی یا بیمه تضمین کیفیت ساخت صادر می‌کنند که نام و مشخصات مجری ذی‌صلاح در پروانه ساختمانی آنها درج شده باشد.

 • ساده‌انگاری موافقان لایحه «تفکیک»

  علی بیت‌اللهی
  عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

  لایحه «اصلاح‌بخشی از ساختار کلان دولت» که گزارش پشتیبان آن توسط امور ساختار سازمانی معاونت نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی کشور در خرداد ۹۶ تهیه شده، در مجلس با قید تک‌فوریتی در دست بررسی کمیسیون‌های مختلف مجلس محترم شورای‌اسلامی قرار گرفته و مقرر شده است تا قبل از شروع به‌کار دولت دوازدهم، تکلیف آن تعیین شود.

  نوشتار حاضر با هدف تبیین برخی از نکات موردنظر نگارنده مبنی بر مخالفت با این لایحه با طرح عناوین کلی تهیه شده است که با درنظر گرفتن نظرات برخی از کمیسیون‌های مجلس و نیز با نگاهی بر گزارش پشتیبان لایحه تفکیک موارد محوری طرح می‌شود.

 • فروش قسطی املاک بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: یکی از بانک‌های تجاری قصد دارد تعدادی از املاک خود را به مزایده گذاشته و قصد دارد از ابزار فروش اقساطی برای واگذاری املاک مازاد خود استفاده کند.

  به گزارش «دنیای اقتصاد»، سرمایه‌گذاری ساختمانی افراطی بانک‌ها در دوره رونق ساخت‌وساز، در سال‌های اخیر با شرایط رکود ساختمانی همراه و موجب شده دارایی‌های بانک‌ها منجمد شود. این دارایی‌هاشامل املاکی است که یا به شکل لوکس مسکونی یا مجتمع‌های تجاری بزرگ مقیاس ساخته شده و تاکنون با توجه به شرایط بازار، توان فروش نداشته‌اند.

بیشتر