شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۰۷۳

 • تفاوت تهران و توکیو در افتتاح مترو

  رکورد معطلی در ایستگاه با ثبت ۵۰ دقیقه انتظار در خط ۷

  گزارش یک سفر با خط جدید مترو

 • صندوق رونق‌ساز در بافت فرسوده

  دنیای اقتصاد: متولی نوسازی بافت فرسوده از راه‌اندازی صندوق رونق‌ساز برای تسهیل و تحریک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در هسته فرسوده پایتخت خبر داد. این صندوق رونق‌ساز مطابق با اهداف برنامه پنج ساله دوم شهرداری تحت عنوان «صندوق‌های توسعه محلی» برای پیشبرد اهداف نوسازی؛ با تکیه بر منابع مالی وصول شده از محل مطالبات دولتی بابت تخفیف عوارض ساخت‌وساز در بافت فرسوده تاسیس و منابع جمع‌آوری شده در آن صرف «توسعه مجدد و سرمایه‌گذاری خدمات عمومی در بافت فرسوده شهری خواهد شد.

  تاکنون شهرداری از محل تخفیفات عوارض ساخت و ساز در بافت فرسوده حداقل معادل ۴۸۱ میلیارد تومان از دولت طلب دارد از این رو قرار است منابع وصول شده از این محل صرف تامین منابع این صندوق شود تا در دو مسیر شامل اجرای پروژه‌های محرک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تملک املاکی که مالکان آنها به هر دلیل برای نوسازی همکاری نمی‌کنند، صرف شود.

 • کلان‌شهرها؛ تهدید یا فرصت توسعه؟

  حبیب‌الله طاهرخانی/ کارشناس برنامه‌ریزی شهری

  نقش شهرها به‌صورت عام و کلان‌شهرها به‌صورت خاص در فرآیند توسعه همیشه محل مناقشه بوده است. واقعیت این است که دنیا در حال شهری شدن بیشتر است و مرتبا بر تعداد شهرها و کلان‌شهرها به‌خصوص در جهان در حال توسعه افزوده می شود. بدون شک امروزه کلان‌شهرها به‌عنوان گره‌گاه‌های اتصال به اقتصاد جهانی مطرح شده‌اند و تبادل دانش، سرمایه، تکنولوژی، هنر و فرهنگ از طریق این نقاط گرهی انجام می‌گیرد.

  کلان‌شهرها به دلیل ایجاد صرفه‌های حاصل از مقیاس بخش عمده ارزش افزوده اقتصاد‌های ملی را به خود اختصاص می‌دهند ارتباط کلان‌شهرهای جهانی با یکدیگر به درجه‌ای است که بعضا با اقتصاد ملی خود چنین ارتباطی ندارند.

 • مرز مداخله در بازآفرینی شهری

  وزیر راه و شهرسازی خطاب به مسوولان بازآفرینی شهری حد و مرز مداخله دولت و نیکوکاران را در فرآیند بازآفرینی تشریح کرد.

  به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،عباس آخوندی در سی و یکمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، مشارکت ساکنان در اجرای اقدامات ضروری در بافت‌های ناکارآمد و حاشیه‌ای را اصل اولیه و مبنای این فعالیت‌ها دانست و گفت‌:لازم است فرآیند بازآفرینی و ساخت وساز مسکن در محدوده‌های بافت‌های فرسوده شهری، سکونتگاه‌های غیررسمی و مناطق آسیب‌دیده و تخریب‌شده ناشی از بروز حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله، از سوی مردم و سمن‌ها(سازمان‌های مردم نهاد) صورت بگیرد و دولت و نیکوکاران مستقیما وارد ساخت مسکن برای خانوارهای هدف نشوند.

بیشتر