شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۰۲۵

 • انحصارزدایی به سبک چینی

  دنیای اقتصاد: کم نیستند کشورهایی که با گشودن درهای خود به روی تولیدکنندگان خارجی و ایجاد بستر رقابت سالم، شاهد ارتقای کیفیت تولیدات داخلی خود شدند. این روزها چین به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان در حال طی کردن چنین مسیری است. باز شدن بازار خودروی چین به روی تولیدکنندگان خارجی در نهایت به نفع خودروسازی چین تمام شد و امروزه شاهد هستیم که خودروسازان چینی با افزایش سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه توانسته‌اند، کیفیت خودروهای خود را به لحاظ ایمنی و تکنولوژیک ارتقا دهند و خودروسازان خارجی را در این کشور به چالش بکشند.

 • پیش‌بینی افزایش واردات از ناحیه خودروسازان

  دنیای اقتصاد: امسال در شرایطی قرار است خودروهای پسابرجامی به‌تدریج وارد بازار خودرو کشور شوند که بخشی از آنها از ناحیه واردات و توسط شرکت‌های خودروساز داخلی تامین خواهند شد. پس از توافق هسته‌ای و برجام، خودروسازان داخلی اقدام به عقد قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی با شرکت‌های خارجی کرده و طبق آنها قرار شد محصولات جدیدی از شرکت‌های مختلف راهی بازار کشور شوند. هرچند با توجه به الزامات وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیشتر این محصولات در خودروسازی کشور تولید و روانه بازار خواهند شد، با این حال برخی از آنها نیز به دلایلی از جمله عدم توجیه اقتصادی، از مسیر واردات میهمان ایرانی‌ها خواهند شد.

 • اثر افزایشی قیمت خودرو بر کاهش معاملات

  دنیای اقتصاد: به‌رغم اینکه بازار خودرو در آخرین هفته فروردین ماه همچنان در رکود فصلی به‌سر می‌برد؛ اما قیمت‌ محصولات داخلی در بازار با رشد مواجه شده است. موضوعی که به گفته فعالان بازار موجب شده که معاملات در بازار به پایین‌ترین حد خود برسد.

  افزایش قیمت خودروهای داخلی در حالی توسط برخی از شرکت‌های خودروساز رقم خورده است که بازار خودرو به رسم هر سال در رکود فصلی ناشی از عدم تقاضا به‌سر می‌برد. با وجود آنکه هر سال در مقطع زمانی فروردین و اردیبهشت‌ماه بازار چشم انتظار رونق ماه‌های تابستان می‌ماند و با اندک معاملات سعی در زنده ‌ماندن دارد، اما به گفته فعالان بازار با افزایش قیمت محصولات توسط برخی از شرکت‌ها، اندک معاملات صورت گرفته در این بازار نیز به حالت تعلیق در آمده است.

 • رشد ۵۰ درصدی بازار لوکس‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل آئودی اعلام کرد با توجه به افزایش ثروت شخصی و ظهور شرکت‌های خصوصی مترقی، بازار خودروهای لوکس چین در دهه آینده تا ۵۰ درصد رشد خواهد کرد. به گزارش رویترز، روپرت استدلر، مدیرعامل آئودی، گفت درپی رشد اقتصادی چین، افزایش ثروت و توسعه کارآفرینی شرکت‌های خصوصی، طی یک دهه آینده بازار خودروهای لوکس در چین با رشد سالانه ۳ میلیون خودرو رو به رو خواهد شد. آئودی که برند لوکس گروه خودروسازی فولکس‌واگن محسوب می‌شود، از جمله اولین برندهایی است که وارد بازار چین شده است و همچنان پرفروش‌ترین برند لوکس در بازار این کشور به‌شمار می‌رود.

 • جهش فروش خودرو در اروپا

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده نشان می‌دهد درپی بهبود شرایط اقتصادی، فروش خودروهای جدید در اروپا در ماه مارس ۱۱ درصد جهش کرده است. به گزارش آتوموتیو نیوز، در ماه مارس فروش خودرو در اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا به ۹۴/ ۱ میلیون دستگاه افزایش یافت. فروش گروه خودروسازی فولکس‌واگن در اروپا در ماه مارس ۲/ ۶ درصد رشد کرد. به این ترتیب سهم بازار این خودروساز از ۴/ ۲۲ درصد در مارس سال گذشته به ۴/ ۲۱ درصد در مارس سال جاری تنزل یافت. فروش پژو-سیتروئن ۷/ ۶ درصد رشد کرد.

 • افزایش سود فولکس‌واگن - ۳۱ فروردین ۹۶

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی فولکس‌واگن اعلام کرد درپی بازگشت برند فولکس‌واگن به سوددهی، سود عملیاتی این گروه خودروسازی در فصل نخست امسال ۲۸ درصد جهش کرده است. به گزارش آتوموتیو نیوز، گروه خودروسازی فولکس‌واگن اعلام کرد سود عملیاتی این گروه در فصل نخست امسال به ۴/ ۴ میلیارد یورو(۷/ ۴ میلیارد دلار) رسید. سود عملیاتی این گروه در فصل نخست سال گذشته ۴/ ۳ میلیارد یورو بود. گرچه گروه خودروسازی فولکس‌واگن از رسوایی تقلب در میزان انتشار گازهای آلاینده رها شده و با پشت‌سر گذاشتن تویوتا به بزرگ‌ترین خودروساز جهان تبدیل شده است، اما تحلیلگران بازگشت برند فولکس‌واگن به سوددهی را اصلی‌ترین عامل جهش سود این گروه خودروسازی می‌دانند.

 • مذاکره با خارجی‌ها برای تولید خودروی جدید

  فارس: معاون وزیر صنعت در امور صنایع از مذاکره با چند شرکت خارجی از جمله پروتون برای تولید خودروی جدید در کارخانه زاگرس خودرو خبر داد و گفت: در حال حاضر از ظرفیت این کارخانه برای خدمات بدنه و رنگ به پارس خودرو و سایپا استفاده می‌شود. محسن صالحی‌نیا در واکنش به بحث‌های مطرح شده مبنی‌بر تعطیلی کارخانه زاگرس خودرو بروجرد اظهار کرد: این کارخانه در حال حاضر فعال است و خدمات بدنه و رنگ برای محصولات سایپا و پارس خودرو ارائه می‌دهد.

  وی توضیح داد: سال‌های گذشته محصولات شرکت پروتون مالزی در کارخانه زاگرس خودرو تولید می‌شد، اما از سال ۸۷ به بعد تولید این محصولات در زاگرس خودرو متوقف شد.

 • بیشتر وانت‌های داخلی‌ بی‌کیفیت‌اند

  ایسنا: براساس جدیدترین گزارش‌های رسمی بیشتر وانت‌های داخلی همچنان در پایین‌ترین سطح کیفی تولید می‌شوند. گزارش ارزیابی کیفیت خودروهای تولیدی در اسفند ماه سال گذشته (۱۳۹۵) اخیرا منتشر شد. نگاهی به این گزارش نشان می‌دهد که از هشت مدل وانت در حال تولید در خودروسازان داخلی ۶ مدل در پایین‌ترین سطح کیفی ممکن قرار دارند.

  در میان وانت‌های تولیدی در اسفند ۱۳۹۵ تنها وانت تندر ۹۰ سه ستاره کیفی دریافت کرده و وانت پیکاپ فوتون دیزلی نیز دو ستاره کیفی کسب کرده‌ است.

  باقی وانت‌های تولیدی شامل وانت نیسان دوگانه‌سوز، وانت آریسان، وانت نیسان تک‌سوز، وانت مزدا کارا ۲۰۰۰ دو کابین، وانت مزدا کارا ۲۰۰۰ تک‌کابین و وانت سایپا ۱۵۱ تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.

 • وضعیت تولید ایران‌خودرو پس از حریق بزرگ

  ایسنا: قائم‌مقام اجرایی ایران خودرو با اظهار تاسف نسبت به آتش‌سوزی هفته گذشته انبار شرکت قطعه‌سازی کروز اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تولید روزانه بیش از ٢٠٠٠ دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو ادامه دارد. محسن ناقدی برادران ادامه داد: تامین قطعات مورد نیاز برای تولید روزانه بیش از ٢٠٠٠ دستگاه خودرو توسط شرکت ساپکو و معاونت خرید ایران خودرو در حال انجام است. وی افزود: تمامی خطوط تولید در سالن‌های مختلف ایران‌خودرو و سایت‌های تولیدی این شرکت، فعال است. قائم‌مقام اجرایی مدیرعامل ایران خودرو خاطرنشان کرد: خودروسازان کشور جهت تحقق اهداف و برنامه‌های تولید و اشتغال وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمام ظرفیت‌های لازم استفاده می‌کنند.

بیشتر