آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۳۹۴۰

 • فضای غبارآلود جذب سرمایه خارجی

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که توافق هسته‌ای و برجام فرصت مناسبی را برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در خودروسازی ایران فراهم کرده، وجود دو چالش بزرگ، برخی از آنها را (برای ورود به ایران) دچار تردید کرده است.

  «ثبات قوانین» و «امنیت سرمایه‌گذاری» دو نیاز مهم خودروسازان خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران به‌شمار می‌رود که اتفاقا هر دوی آنها سال‌ها است به چالش تبدیل شده و احتیاط را در دستور کار خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو کشور قرار داده است. بر این اساس، تزلزل قوانین یا به‌عبارت بهتر، عدم ثبات قوانین مربوطه این عرصه، از یک سو و نبود اطمینان در مورد امنیت سرمایه‌گذاری، دو مشکل اصلی سرمایه‌گذاران خارجی به‌خصوص شرکت‌های خودروساز است که برخی از آنها را برای ورود به ایران مردد و دست به عصا کرده است.

 • پرفروش‌های بازار خودرو در ۸ ماه گذشته

  دنیای اقتصاد: براساس آمار منتشره از سهم بازار خودروهای سواری طی ۸ ماه سال‌جاری، پراید و پژو ۴۰۵ بیشترین درصد محصولات پرفروش را به خود اختصاص داده‌اند. در حالی این دو خودرو توانسته‌اند در صدر جدول پرفروش‌ها جای بگیرند که بسیاری از کارشناسان بر لزوم برنامه‌ریزی خودروسازان برای خروج این دو خودرو قدیمی از چرخه تولید کشور تاکید دارند.

  بر این اساس رتبه اول پرفروش‌ترین خودروهای سواری از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه به پراید تعلق گرفته است. این خودرو در جدول سهم بازار به لحاظ تیراژ تولید و سهم بازار ارزشی توانسته رتبه نخست را از آن خود کند.

 • قوانین یک شبه تصویب نکنیم

  حسن کریمی سنجری

  کارشناس خودرو

  در حال حاضر یکی از چالش‌های بزرگ پیش‌روی خودروسازان خارجی برای ورود به ایران، فضای نامناسب کسب‌و‌کار به حساب می‌آید که امنیت سرمایه‌گذاری آنها را به خطر انداخته است. وقتی سیستم بانکی کشور حمایت‌کننده خوبی از صنعت و تولید نیست، شرکت‌های خارجی هم که بیایند، نباید انتظار پشتیبانی از سرمایه‌شان را داشت. در حال حاضر اگر یک تولید‌کننده بخواهد وام بگیرد، با کلی مانع روبه‌رو است، حال آنکه برخی با استفاده از رانت، به راحتی وام‌های کلان می‌گیرند.

 • لزوم ثبات حداقل ۱۰ ساله قوانین

  فربد زاوه

  کارشناس خودرو 

  بدون شک در حال حاضر عدم ثبات قوانین و نبود امنیت سرمایه‌گذاری، دو چالش اصلی در جذب سرمایه خارجی به‌شمار می‌روند که اگر خواهان حضور سرمایه‌گذاران بزرگ خارجی در اقتصاد کشور و به بخش خودروسازی هستیم، باید آنها را حل کنیم. این دو چالش در اصل عوامل فراری‌دهنده سرمایه هستند و خودروسازان خارجی، آنها را تهدیدهایی بزرگ می‌دانند. به‌عنوان مثال در بخش قوانین، با موضوعی به‌نام تثبیت قیمت خودرو روبه‌رو هستیم، که خوشایند خودروسازان خارجی نیست و آنها را تحت فشار قرار می‌دهد.

 • ایجاد بستر برای جذب سرمایه خارجی

  سعید مدنی

  مدیرعامل پیشین سایپا

  حضور سرمایه‌گذار خارجی در خودروسازی ایران موضوعی است که از سال‌ها قبل بر سر آن بحث وجود داشته و هنوز هم حل نشده است. به اعتقاد من، در بررسی این موضوع باید خودروسازان خارجی را به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول، آنها که سابقه حضور در ایران را داشته‌اند و دسته دوم نیز خودروسازانی که برای اولین بار به فکر حضور در صنعت خودرو کشور افتاده‌اند. آنها که پیش‌تر سابقه حضور داشته‌اند، به نظر می‌رسد با فضای کسب‌و‌کار در ایران آشنا بوده و مشکل خاصی برای سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو کشور ندارند.

 • افزایش فعالیت‌های فولکس در آفریقا

  دنیای اقتصاد: فولکس‌واگن فعالیت‌های تولیدی خود را در قاره آفریقا افزایش خواهد داد و تولید خودرو در کشورهای کنیا و روآندا را آغاز خواهد کرد. فولکس‌واگن پیش‌بینی می‌کند طی پنج سال آینده فروش خودرو در قاره آفریقا تا ۴۰ درصد رشد خواهد کرد. به گزارش آتوموتیو نیوز، هربرت دایس مدیرعامل برند فولکس‌واگن، می‌گوید:«فولکس‌واگن قصد دارد حضور خود را در بازارهای نوظهور تقویت کند. به همین دلیل در برنامه ما قاره آفریقا از اهمیت فراوانی برخوردار است. » فولکس‌واگن قصد دارد پس از چهار دهه وقفه، کارخانه مونتاژ خودروی خود را در کنیا بازگشایی و در آن پولو ویوو تولید کند.

 • اخراج مدیرعامل هیوندای

  دنیای اقتصاد: درپی میزان ناامیدکننده فروش و وجود مشکلات در عرضه برند لوکس جنسیس در آمریکا، هیوندای موتور مدیرعامل هیوندای آمریکا را اخراج کرد. به گزارش سی‌ان‌ان، دیو زوچوسکی از سال ۲۰۰۷ با هیوندای همکاری کرده و از آغاز سال ۲۰۱۴ به‌عنوان مدیرعامل هیوندای آمریکا فعالیت کرده است. هیوندای به‌طور موقت جری فلانری را به عنوان مدیرعامل هیوندای آمریکا انتخاب و اعلام کرد بررسی‌ها برای انتخاب مدیرعامل دائم به‌زودی آغاز خواهد شد. این اقدام هیوندای در شرایطی صورت می‌گیرد که از ابتدای سال جاری تاکنون فروش این خودروساز در بازار آمریکا تنها ۲ درصد رشد کرد و سهم بازاری آن کاهش یافته به طوری که در سه سال گذشته بیش از ۵ /۴ درصد نبوده است.

 • آزمایش خودران‌ها در نروژ

  دنیای اقتصاد: دولت نروژ قصد دارد بهار آینده قانونی را تصویب کند که بر مبنای آن به خودروهای خودران اجازه داده می‌شود در جاده‌های این کشور مورد آزمایش قرار گیرند. به گزارش آتوموتیو نیوز، به لطف یارانه‌های سخاوتمندانه دولت، نروژ یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خودروهای برقی تسلا به‌شمار می‌رود. تسلا در ماه اکتبر اعلام کرد خودروهای جدید این شرکت مجهز به سخت‌افزارهایی، از جمله دوربین‌ و رادار، خواهند بود که امکان رانندگی کاملا خودران را فراهم می‌کنند. ارائه مجوز برای آزمایش خودروهای خودران در نروژ به شرکت‌های تکنولوژی این شرکت امکان رقابت‌پذیری می‌دهد.

 • جلوگیری از تقلب تولید‌کنندگان خودرو برقی در چین

  ایسنا: چین برای جلوگیری از تقلب گسترده خودروسازان که اوایل امسال برملا شد، الزامات فنی برای دریافت یارانه خودروهای پاک را افزایش خواهد داد. چین برای یارانه‌های خودروهای سبز هزینه سنگینی صرف کرده است که تنها در سال گذشته به ۵/ ۴ میلیارد دلار بالغ شد. این اقدام با هدف مقابله با آلودگی شدید هوا صورت می‌گیرد که به معضل بزرگی برای شهرهای بزرگ این کشور تبدیل شده است و از سوی دیگر به صنعت خودروی چین کمک می‌کند از رقیبان جهانی عقب نماند.

  این برنامه، فروش خودروهای برقی و پلاگین هیبریدی در سال ۲۰۱۵ را چهار برابر کرد و به رشد ۶۰ درصدی فروش در سال‌جاری کمک کرد، اما کلاهبرداری‌هایی را هم در پی داشت.

 • تولید ۴ اتوبوس متوقف شد - ۴ دی ۹۵

  ایسنا: آبان‌ماه امسال تولید چهار مدل اتوبوس در خودروسازان داخلی به صفر رسید. در این مدت تولید اتوبوس سه محور شرکت عقاب افشان با کاهش ۱۰۰ درصدی همراه بوده و از سه دستگاه در آبان‌ماه سال گذشته به صفر کاهش یافته است. همچنین تولید اتوبوس اسکانیا شهری دیگر محصول شرکت عقاب افشان نیز ۱۰۰ درصد کاهش یافته و از دو دستگاه در آبان ۱۳۹۴ به صفر رسید. تولید اتوبوس مان R۰۷ شرکت یاوران خودرو شرق نیز با کاهش ۱۰۰ درصدی همراه بوده و از چهار دستگاه در آبان‌ماه سال گذشته به صفر کاهش یافت. آبان‌ماه امسال تولید اتوبوس شهری دیزلی شرکت آکیا دویچ نیز ۱۰۰ درصد کاهش یافته و از ۱۵ دستگاه در آبان ۱۳۹۴ به صفر رسیده است.

 • تصمیم‌گیری در فضایی غیرواقعی

  فرهاد احتشام زاد

  رئیس انجمن واردکنندگان خودرو 

  اخیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش‌نویس دستورالعملی با نام «دستورالعمل و ضوابط واردات خودرو و نحوه همکاری با شرکت‌های خودروساز خارجی» را تقدیم هیات دولت کرده است که در متن این دستورالعمل چهار بند وجود دارد که در صورت اجرایی شدن، واردات خودرو به کشور منوط به تولید مشترک یا صادرات محصولات تولید داخل اعم از خودرو و قطعات می‌شود.

  اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت به متداول بودن رویه مشابه در اغلب کشورهای دنیا از جمله آمریکا اشاره کرده است، اما نقدهای جدی ناشی از تصمیم‌گیری در فضایی غیرواقعی و حرکت به سمت هدفی پنهان درخصوص این موضوع وجود دارد.

بیشتر