شماره روزنامه ۴۲۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۴۴

 • پیام سیف به بازار ارز

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی در یک پیام مهم، به سرمایه‌گذاران توصیه کرد از ورود به بازار ارز برای کسب سود پرهیز کنند. به گفته سیف، سرمایه‌گذاری روی دلار به هیچ‌وجه اقتصادی نیست و سپرده‌های بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد. دلیل این توصیه، تاکید سیاست‌گذار بود مبنی‌بر اینکه تغییرات سالانه نرخ ارز در نهایت با فاصله زیادی کمتر از نرخ کنونی سود سپرده ثبت خواهد شد. با توجه به این اظهارنظر، انتظار می‌رود تغییرات سالانه نرخ ارز بسیار کمتر از نرخ سود بانکی مصوب یعنی ۱۵ درصد باشد.

 • طعم«سیب» به کام بورس‌ها نبود

  دنیای اقتصاد: ریسک‌گریزی در بازارهای جهان کاهش یافته، اما گوش به‌زنگ‌بودن معامله‌گران ادامه دارد. روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، نرسیدن اخبار تازه از کره‌شمالی و آسیب کمتر از انتظار توفان ایرما به آمریکا باعث رشد بازارهای سهام و کاهش خرید سرمایه‌های امن شد. با این همه، سه‌شنبه شب، بازارهای سهام آمریکا در واکنش به اعلام فروش دیرتر از انتظار محصولات تازه «اپل» و بهای بالای «آی‌فون ایکس» و در نتیجه افت سهام اپل از اوج روزانه پایین آمد تا چهارشنبه نیز تحت‌تاثیر همین خبر باشد. بورس‌های آمریکا و در کل بازارهای سهام جهان هم دوشنبه و هم سه‌شنبه قله‌های تازه‌ای را فتح کردند اما فشاری که اواخر وقت سه‌شنبه آغاز شد، چهارشنبه بخشی از توان شاخص‌های بورسی را گرفت، در نتیجه فشار روی طلا کم شد، گرچه طلا تحت‌فشار نبود عوامل تازه حمایتی ماند.

 • تعویض دولتی در شورای پول و اعتبار

  دنیای اقتصاد: آرایش شورای پول و اعتبار با یک تغییر مواجه شد. وزیر راه، مسکن و شهرسازی با رای هیات دولت به عضویت شورای پول و اعتبار درآمده و جایگزین وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی خواهد شد. براساس تصمیم هیات وزیران، عضویت وزیر جهاد کشاورزی نیز در شورای پول و اعتبار ادامه می‌یابد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر نفت به‌عنوان اعضای مجمع عمومی بانک مرکزی انتخاب شدند که تغییری در این زمینه نسبت به گذشته رخ نداد.

  ترکیب شورای پول و اعتبار

  ترکیب شورای پول و اعتبار همواره در برنامه‌های توسعه کشور گنجانده می‌شد.

 • دعوت به آرامش سپرده‌گذاران تعاونی‌های اعتبار

  مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی، فرآیند مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار در حال تصفیه «افضل توس»، تعاون اعتبار «وحدت (آرمان)» و تعاونی اعتبار «البرز ایرانیان» را تشریح کرد.

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک‌مرکزی با اشاره به تجمع روز گذشته در مقابل شعبه مرکزی بانک آینده گفت: تجمع دیروز در مقابل شعبه مرکزی بانک آینده ازسوی عده‌ای از سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار منحله «افضل‌توس» بوده است و اخبار برخی رسانه‌های مجازی که این افراد را سپرده‌گذاران بانک آینده معرفی کرده‌اند، صحت ندارد.

 • سرشاخ دو شاخص سرمایه‌ انسانی‌ در ایران

  دنیای اقتصاد، نیما صبوری: «سرمایه انسانی» یکی از ارزشمندترین ذخایر اقتصادها است. در این رابطه «مجمع جهانی اقتصاد» در تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های سالانه سرمایه انسانی خود، رتبه‌بندی «شاخص سرمایه‌ انسانی ۲۰۱۷» را منتشر کرد. این رتبه‌بندی برای ۱۳۰ کشور در مقیاس صفر (بدترین) تا صد (بهترین) و در چهار زیر شاخص «ظرفیت»، «به‌کارگیری»، «توسعه» و «دانش فنی» ارائه شده است. براساس این شاخص، جهان در سال ۲۰۱۷ تنها ۶۲ درصد از سرمایه انسانی خود را توسعه داده است.

  به‌عبارت دیگر کشورهای جهانی به‌طور میانگین ۳۸درصد از استعدادهای خود را نادیده گرفته‌اند.

 • فضای آرام بانک‌ها در پرداخت نرخ سود مصوب

  رئیس شورای هماهنگی بانک‌های خصوصی با بیان اینکه نظام بانکی تا این جای کار، نرخ سود مصوب بانک مرکزی را برای سپرده رعایت کرده است، گفت: انتشار اوراق با نرخ‌های معنادار می‌تواند مشکل‌ساز شود. کوروش پرویزیان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره سرنوشت اجرای بخشنامه بانک مرکزی درخصوص کاهش نرخ سود بانکی در بانک‌های خصوصی گفت: متناسب با دستور بانک مرکزی، اکنون فضای خوبی به لحاظ یکسان‌سازی پرداخت نرخ سود سپرده در بانک‌های خصوصی برقرار شده است و بانک‌ها در شرایط حاضر برای کاهش هزینه‌های خود، نرخ سود سپرده را رعایت می‌کنند و فضای کلی حاکم، خوب است.

بیشتر