شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • فرمول خلع ید غیرمجازها

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که به‌نظر می‌رسد ماموریت بانک مرکزی در ساماندهی موسسات غیرمجاز تمام شده است، اما اخبار حاکی از آن است که برخی موسسات مالی از راه‌های دیگر شروع به جمع آوری منابع مالی کرده‌اند. این موضوع نشان از بازگشت موسسات مالی غیرمجاز به شکل دیگر دارد که لازمه خلع ید این نهادها، ارائه یک راهکار جامع و چندبخشی است. در مرحله نخست این راهکارها باید توجه شود که تمام ارکان حاکمیت فارغ از بحث‌های سیاسی و به شکل تخصصی، با یکدیگر همکاری داشته باشند. در مرحله دوم، باید خلأهای اقتصادی که ضامن بقای این موسسات است، برطرف شود.

 • رکورد ۵ ماهه پنجمین رشد سکه

  دنیای اقتصاد: روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی به کانال یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان نزدیک شد، ولی دلار به نوسانات محدود در آستانه محدوده ۳ هزار و ۸۱۰ تومان ادامه داد. سکه که ۴ روز انتهایی هفته گذشته را با افزایش قیمت به پایان برده بود، روز شنبه با قدرت بیشتری به این روند ادامه داد و با ۴ هزار تومان رشد به بهای یک میلیون و ۲۲۷ هزار تومان رسید. این بیشترین بهای فلز گرانبهای داخلی از ۲۷ فروردین سال‌جاری بود.

  به گفته فعالان، عامل اصلی صعود سکه در روز ابتدایی هفته، رشد بهای اونس در بازارهای جهانی و نزدیک شدن آن به مرز هزار و ۳۰۰ دلار بود.

 • بانکداری بدون ربا با مشارکت در سود و زیان حاصل می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر گفت: در فعالیت‌های اسلامی، اصلی تحت‌عنوان مشارکت در سود و زیان وجود دارد که در فعالیت‌های بانکی اجرا نمی‌شود. به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری کوثر، دکتر عیسی رضایی در حاشیه جلسه معاونان و مدیران با بیان این مطلب اظهار کرد: قانون کنونی عملیات بانکداری بدون ربا که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تصویب مجلس رسید در زمان خود حرکتی انقلابی در کل نظام بانکی کشور ایجاد کرد. این قانون در زمان خود قانون خوبی بود در عین حال هر قانونی ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد.

 • تعیین شعبه ۵۱ هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان وام ازدواج در بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک سپه از تعیین شعب کلیه ۵۱هزار ثبت‌نام‌کننده وام قرض‌‌الحسنه در بانک سپه و پرداخت ۱۰ هزار فقره وام ازدواج در کمتراز۱۰ روز کاری در طرح ضربتی وام ازدواج ازسوی این بانک خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک سپه، مصطفی پرتوافکنان، عضو هیات‌مدیره این بانک ضمن تبریک به زوج‌های جوان با بیان اینکه بانک سپه بنا بر مسوولیت اجتماعی خود داوطلبانه با اختصاص بیش از ۶ هزار میلیارد ریال از منابع بانک در طرح ضربتی وام ازدواج شرکت کرده، اظهار کرد: پس از اعلام شروع طرح ازسوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بانک سپه با بسیج تمام امکانات خود و تشکیل کمیسیون اعتباری ویژه در استان‌ها، به‌صورت روزانه بر پرداخت وام ازدواج به زوج‌های جوان نظارت دقیق دارد.

 • تقدیر بانک سرمایه از خبرنگاران

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با روز خبرنگار، خبرنگاران رسانه‌های جمعی و اصحاب رسانه میهمان اعضای هیات‌مدیره بانک سرمایه بودند. به گزارش روابط عمومی بانک سرمایه، در این نشست صمیمی که با حضور امجد خضری، نایب رئیس هیات‌مدیره، دکتر علیرضا اکبری ماسوله، عضو هیات‌مدیره، مجتبی زمانیان رئیس دفتر حوزه ریاست، ناهید مونسان، رئیس روابط عمومی و برخی دیگر از اعضای ستادی بانک سرمایه برگزار شد، از خبرنگاران رسانه‌های جمعی و اصحاب رسانه تقدیر و قدرشناسی شد.

  .
 • خیز هسته‌ای طلای جهانی

  دنیای اقتصاد: اونس طلا ۵/ ۲ درصد گران‌تر شد. هر اونس فلز زرد که دو هفته پیش روی بهای ۱۲۵۸ دلار ایستاده بود، در هفته گذشته - هفته‌ای که شاهد افتادن سایه جنگ هسته‌ای بر بازارها بود - ۳۱ دلار جهش کرد و به قیمت ۱۲۸۹ دلار رسید. رشد ۴۵/ ۲ درصدی ارزش اونس که این کالای گرانبها و سرمایه‌ای را در یک قدمی آخرین محدوده کانال ۱۲۰۰ دلار قرار داد باعث شده اکثر حاضران و ناظران بازار انتظار ادامه رشد قیمت‌ها را در هفته جدید داشته باشند. پیش از آغاز هفته تازه بازارهای جهانی، مرور تحولات هفته گذشته، کمک‌کننده خواهد بود.

 • آغاز به کار انجمن بانکداران خبره ایران

  گروه بنگاه‌ها: ۹ مدیرعامل بانک، ۳ کارشناس اقتصادی و سیاسی و برخی دانشگاهیان پنج‌شنبه گذشته گردهم آمدند تا رسما تشکیل انجمنی را با عنوان انجمن بانکداران خبره ایران اعلام کنند. امیرحسن قربانی، نماینده این انجمن دریک نشست خبری گفت: توجه انجمن بیشتر روی سرمایه انسانی و تجارب شکل گرفته است و از بانکداران خبره دعوت شده تا در این انجمن تجارب خود را به مشارکت بگذارند. وی افزود: یکی از مشکلات نظام بانکی ما عدم حمایت صنفی از مدیران و کارکنان بانک‌ها است که انجمن به سهم خود می‌کوشد در مسیر حل این مشکل قدم بردارد.

 • اطلاعیه بانک ملت درباره انتشار بنرهای مجعول

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت درباره بنرهای مجعول تبلیغاتی منتشره در فضای مجازی، اطلاعیه‌ای را منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در پی انتشار چند بنر مجعول تبلیغاتی در فضای مجازی که با به چالش کشیدن وجاهت حرفه‌ای تعدادی از بانک‌های کشور، درصدد اختلاف‌افکنى و القای وجود رقابت ناسالم در نظام بانکی بود، بانک ملت با تقبیح این رفتارهای غیر‌مسوولانه، اعلام می‌کند که هر گونه تبلیغ خارج از کانال‌های رسمی بانک، ارتباطی به این بانک نداشته و مورد تایید نیست. روابط عمومی بانک ملت در این اطلاعیه از هموطنان درخواست کرد که صرفا مطالب و اطلاعات منتشره از طریق کانال‌های رسمی را مدنظر قرار دهند و از بازنشر اطلاعات و مطالب غیر‌مستند جدا خودداری کنند.

 • قدردانی از بانک تجارت در جشنواره کتابخوانی رضوی

  گروه بنگاه‌ها: در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، از بانک تجارت به سبب مشارکت در برگزاری این رویداد فرهنگی تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت در این مراسم که هجدهم مردادماه با حضور گروه زیادی از فعالان فرهنگی و ادبی کشور در محل سالن اجتماعات کتابخانه حلی تهران برگزار شد علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران با اشاره به موفقیت جشنواره رضوی در ترویج فرهنگ کتابخوانی گفت: حمایت سازمان‌ها و نهادها، همچنین همکاری اصحاب رسانه منجر به رشد ۵/ ۲ درصدی کتابخوانی نسبت به سال گذشته شد.

بیشتر