شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • خروج دلار از قلمرو مقاومتی

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، دلار چهارمین افت متوالی را تجربه کرد تا از قلمرو ۳ هزار و ۷۸۰ تومانی خارج شود. روز یکشنبه، شاخص بازار ارز ۴ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۷۷۸ تومان رسید. پیش از این، شاخص ارزی در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و شنبه به ترتیب ۲و۸ و یک تومان افت را تجربه کرده بود. ادامه این روند کاهشی موجب شد دلار در روز یکشنبه پس از ۲ هفته از محدوده ۳ هزار و ۷۸۰ تومانی پایین‌تر برود. آخرین‌‌بار دوشنبه ۲ هفته پیش دلار در محدوده ۳ هزار و ۷۷۰ تومان قرار داشت.

 • مسیر حذف زامبی‌های پولی

  دنیای اقتصاد: کارشناسان صندوق بین‌المللی پول در کتابی با عنوان «شکست بانکی» مرسوم‌ترین دستورالعمل‌های موجود برای حذف سلول‌های بیمار از بدنه نظام بانکی را بررسی کرده‌اند. دستورالعمل‌هایی که از تجربه برخورد با شکست بانکی در دهه‌های گذشته استخراج شده است و می‌تواند به‌عنوان نقشه‌ راه برخورد با بانک‌ها و موسسات مالی شکست‌خورده مورد استفاده قرار بگیرد. بر مبنای این دستورالعمل‌ها، حل پازل بانک شکست‌خورده نیازمند رعایت مجموعه اصولی است که گستره وسیعی را از کیفیت روابط عمومی در مواقع شکست بانکی تا استانداردهای مدیریت دارایی بانک ورشکسته را دربرمی‌گیرد و چشم‌پوشی از آنها بر عمق مساله بانک یا موسسه مالی شکست‌خورده خواهد افزود.

 • بازگشت امید به بازار طلا

  دنیای اقتصاد: رشد حدودا ۵/ ۱ درصدی بهای اونس طلا در دومین هفته ماه جولای، امید به ادامه رشد در هفته سوم را شکل داده است. اونس طلا که دو هفته پیش به بهای ۱۲۱۲ دلار افت کرده بود، دوشنبه هفته گذشته تا بهای ۱۲۰۴ دلار هم سقوط کرد اما در پایان هفته روی قیمت ۱۲۲۸ دلار ایستاد. به این ترتیب، پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت اکثر کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد، افزایشی شده است.

  در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، ۱۹ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۱۳ نفر معادل ۶۸ درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و ۳ نفر معادل ۱۶ درصد، کاهش قیمت‌های طلا را در هفته جدید کاری که از امروز آغاز شده پیش‌بینی کرده‌اند.

 • تحقق ۶۹۰۰ میلیارد ریال سود در گروه مالی ملت

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عادی سالانه شرکت گروه مالی ملت با دستور بررسی عملکرد منتهی به پایان سال ۱۳۹۵ به ریاست مدیر عامل بانک ملت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در این مجمع بعد از تصویب صورت‌های مالی‌گروه مالی ملت، مقرر شد از سود محقق شده ۶۹۰۰ میلیارد ریالی، ۶هزار میلیارد ریال معادل ۸۷ درصد تقسیم شود تا بانک ملت با این سود و همچنین سود سایر هلدینگ‌های خود آماده برگزاری مجمع سالانه خود در ۳۱ تیرماه سال‌جاری شود. اختصاص ۲۶۸ میلیارد ریال از سود قابل‌تقسیم به اندوخته قانونی و انتخاب موسسه حسابرسی بهمند به‌عنوان حسابرس و بازرس قانونی اصلی و موسسه حسابرسی هوشیار بهمند به‌عنوان حسابرس علی‌البدل برای سال مالی ۱۳۹۶ از دیگر مصوبات مجمع عمومی عادی سالانه گروه مالی ملت بود.

 • رونمایی از سامانه‌های ویژه نابینایان در بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت، باجه‌های جدید ارائه خدمات بانکی به نابینایان و کم‌بینایان را در ۶ استان کشور افتتاح کرد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، عملیات نصب و راه‌اندازی ۶ باجه ویژه ارائه خدمات بانکی به توانخواهان نابینا و کم بینا در استان‌های اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی، قم، قزوین و البرز با همکاری شرکت دانش‌بنیان پکتوس به پایان رسید. با استقرار سامانه‌های جدید در شعب فروغی تبریز، آپادانا اصفهان، فلسطین شیراز، فروغی کرج، شهید فاطمی قم و آزادی قزوین مشتریان نابینا و کم بینا برای استفاده از خدمات این باجه‌ها به هیچ وجه نیاز به حضور همراه نداشته و می‌توانند کلیه عملیات بانکی همچون افتتاح حساب، واریز وجه و تکمیل تقاضای اعطای تسهیلات را با استفاده از دستیار صوتی و چاپگرهای بریل، انجام دهند.

 • گردشگران ایرانی در ارمنستان بیمه می‌شوند - ۲۶ تیر ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: براساس قرارداد همکاری بین شرکت بیمه پارسیان و شرکت بیمه «روس‌گستراخ»، اتباع و گردشگران ایرانی که از مسیرهای هوایی و زمینی عازم ارمنستان خواهند شد، می‌توانند از خدمات بیمه استفاده کنند. با اجرای این قرارداد، متقاضیان می‌توانند پیش از سفر با دریافت بیمه‌نامه از شعب یا نمایندگان بیمه پارسیان در داخل و مبادی خروجی از مزایای بیمه مسافرتی، شخص ثالث و بدنه خودرو در قلمرو ارمنستان استفاده کنند. از سوی دیگر، انعقاد موافقت‌نامه همکاری بیمه‌ای بین شرکت‌های دو کشور افزون بر فراهم کردن تسهیلات و مزایای برخورداری از پوشش بیمه‌ای، زمینه ارتقا و توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان را فراهم می‌کند.

 • راه‌اندازی سیستم آموزش مجازی شرکت بیمه حافظ

  گروه بنگاه‌ها: سیستم آموزش مجازی شرکت بیمه حافظ طی مراسمی ازسوی عبدالرسول عطایی رونمایی شد. به گزارش روابط عمومی ‌بیمه حافظ، به‌منظور رشد و ارتقای دانش در سطح کارکنان و شبکه فروش و کاهش هزینه‌ها، سیستم جامع یکپارچه آموزش الکترونیکی (مجازی) در جلسه شورای مدیران شرکت بیمه حافظ ازسوی عبدالرسول عطایی، مدیرعامل بیمه حافظ به‌صورت رسمی ‌رونمایی شد. حسن سعیدی، معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات بیمه حافظ هدف از راه‌اندازی و استقرار سیستم مذکور را ایجاد تحول و نوآوری در حوزه آموزش مطرح و اظهار کرد: آموزش در شرکت‌ها به‌عنوان زیرساخت اصلی و اساسی پیشرفت و تحقق استراتژی و خط‌مشی است و برای نیروی انسانی ایجاد انگیزش خواهد شد.

 • پرداخت اقساط تسهیلات با کارت‌های شتابی در بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: در راستای ترویج فرهنگ استفاده از بانکداری الکترونیک و به‌منظور تسهیل در فعالیت‌های بانکی هموطنان، امکان پرداخت اقساط تسهیلات بانک سینا با کارت‌های شتابی در اینترنت‌بانک فراهم شد. به گزارش روابط عمومی‌بانک سینا، پس از راه‌اندازی این خدمت در خودپردازهای بانک سینا، از این پس کاربران اینترنت‌بانک سینا نیز می‌توانند با استفاده از سایر کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب نسبت به پرداخت اقساط تسهیلات مربوط به خود یا دیگری در بانک سینا از این طریق اقدام کنند.

  .
 • استقبال از دستاوردهای بانک شهر در معتبرترین رویداد علمی‌کشور

  گروه بنگاه‌ها: دستاوردهای بانک شهر در نمایشگاه بین‌المللی «محصولات و خدمات هوشمند» به‌عنوان معتبرترین رویداد علمی، پژوهشی و صنعتی کشور با استقبال شهروندان رو‌به‌رو شد. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی ‌بانک شهر، مدیر واحد بانکداری مجازی این بانک با بیان این مطلب گفت: نمایشگاه بین‌المللی محصولات و خدمات هوشمند IRAN SMART EXPO به‌عنوان معتبرترین رویداد علمی، پژوهشی و صنعتی کشور در حوزه هوشمندسازی؛ با هدف ارائه دستاوردهای اندیشمندان و صاحب‌نظران محصولات و خدمات هوشمند به جامعه علمی‌و صنعتی در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران (بوستان گفت‌وگو) برگزار شد.

 • دریافت نشان طلایی حمایت از کالا و خدمات توسط بیمه امید

  گروه بنگاه‌ها: علی‌اکبر اکرامی، ‌مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت بیمه امید نشان حمایت از کالا و خدمات ایرانی و رضایتمندی مشتریان را به پاس‌خدمات ارزنده این شرکت دریافت کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی، وزیر دادگستری، خانم دکتر امین‌زاده دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی، شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در این مراسم حضور داشتند.

  .
 • اتاق اصناف بندر آستارا تحت پوشش بیمه سرمد

  گروه بنگاه‌ها: با مذاکرات صورت گرفته از سوی شعبه سردار جنگل بیمه سرمد، اتاق اصناف بندر آستارا تحت پوشش این شرکت قرار گرفت. به گزارش ریسک‌نیوز، در این مراسم که با حضور برخی از روسای اتحادیه‌های اصناف در محل اتاق اصناف شهر آستارا برگزار شد، مجتبی نصریان، رئیس شعبه سردارجنگل (گیلان) بیمه سرمد، ضمن قدردانی از همکاری همه‌جانبه اتاق اصناف بندر آستارا در عقد این قرار‌داد، نسبت به ارائه مطلوب خدمات بیمه‌ای و توسعه دامنه قراردادهایی از این دست ابراز امیدواری کرد.

  .
 • صندوق تامین خسارت بدنی ۱۵ شعبه دیگر افتتاح می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی کشور گفت: مجوز تاسیس ۱۵ شعبه دیگر صندوق به‌منظور سهولت دسترسی مردم به خدمات این نهاد عمومی اخذ شده است. به گزارش روابط‌عمومی صندوق تامین خسارت بدنی کشور؛ در نشست مدیران ارشد این نهاد عمومی دکتر علی جباری ضمن قدردانی از تلاش‌های پرسنل و مدیران صندوق در سه ماهه اول سال ۹۶، از سال ۹۵ به‌عنوان سال سخت صندوق تامین خسارت بدنی یادکرده و اظهار کرد: سال ۱۳۹۵ سال بسیار سختی برای بنده و برای شما همکارانم در صندوق بوده است؛ چراکه چالش‌ها و مشکلات متعددی از درون و برون سازمان ایجاد می‌شد، ولی با هوشیاری و زحمات شما همه آنها مرتفع و بلکه تبدیل به یک ظرفیت و نقطه قوت می‌شد.

 • آیین‌نامه صندوق مکانیزه فروش اعلام شد

  ایبِنا: هیات‌وزیران با ابلاغ آیین‌نامه صندوق مکانیزه فروش، مودیان مالیاتی با درآمد کمتر از ۱۵۶ میلیون تومان در سال را از مالیات معاف کرد. این مصوبه هیات‌وزیران که درخصوص نصب صندوق فروش است، از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، به وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اتاق اصناف ایران ابلاغ شد. طبق ماده ۱۶، معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی سامانه صندوق فروش برای اولین بار (اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار) متناسب با نیاز واحد شغلی که به تشخیص سازمان خریداری می‌شود، با ارائه اسناد و مدارک مثبته از مالیات بر درآمد (عملکرد) قطعی شده اشخاص مشمول در اولین سال استفاده یا سال‌های بعد، با رعایت مفاد این آیین‌نامه، قابل‌کسر خواهد بود.

 • تعویض یک معاون در بانک مرکزی

  رئیس‌‌کل بانک مرکزی با استعفای علی کرمانشاه، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، موافقت و ناصر حکیمی را به‌عنوان سرپرست این معاونت انتخاب کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف ضمن تشکر و موافقت با درخواست کناره‌گیری کرمانشاه، ناصر حکیمی را به سرپرستی معاونت فناوری‌های نوین تعیین کرد. علی کرمانشاه در متن درخواست استعفا، رسیدگی به وضعیت اداری خود در دانشگاه صنعتی شریف را که چند سالی است به علت مشغله‌های فراوان اجرایی مورد غفلت واقع شده، از جمله دلایل این درخواست عنوان کرده و از حسن اعتماد رئیس‌کل بانک تشکر کرده است.

 • تعیین‌تکلیف ۹۶ درصد از سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان

  با هدف تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان، از امروز امکان دریافت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد ریال به‌صورت علی‌الحساب از طریق موسسه اعتباری کاسپین فراهم شده است.

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، روند تعیین‌تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان به سرعت توسط بانک مرکزی از طریق موسسه اعتباری کاسپین در حال انجام است و به این ترتیب ۹۶ درصد تعداد سپرده‌گذاران تعیین تکلیف می‌شوند. در این راستا، برای ۸۰ شعبه موسسه اعتباری کاسپین مجوز فعالیت از سوی بانک مرکزی صادر و تنها شعب مذکور هم‌اکنون آماده ارائه خدمات به سپرده‌گذاران هستند.

بیشتر