شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • شکست سد ابهام در صادرات قیر

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته هندی‌ها موافقت کردند تا قیر و برخی دیگر از محصولات پالایشی را مستقیما از تابلوی بورس کالای ایران خریداری کنند. کارشناسان معتقدند با توجه به سهم بالایی که هند در خرید قیر ایرانی دارد ایجاد پل‌های ارتباطی بین دو کشور و تعریف سازو کارهایی برای بهبود ضریب اطمینان معاملات دو طرف کاملا حس می‌شود. این در شرایطی است که حدود ۵۰ درصد از قیر تولیدی کشور را هند خریداری می‌کند که رقم قابل‌توجهی است. به عقیده آنها در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی در زمینه فروش محصول قیر به هند عدم شفافیت معاملاتی از ابعاد گوناگون است؛ به‌طوری‌که اولا قیمت از استانداردهای مناسب بین‌المللی برخوردار نیست و ایران نه به‌عنوان یک مرجع بین‌المللی قیمت‌گذاری بلکه بر اساس فاکتورهای غیرعلمی محصول خود را به کشورهای دیگر از جمله هند صادر می‌کند که مشکلاتی را ایجاد کرده است.

 • سیگنال‌های جهانی برای فولاد ایران

  محمدحسین بابالو: رشد قیمت‌های جهانی ورق فولادی از حالت آرام به وضعیتی شتابان وارد شده، چنان که شاهد رشد بهای این کالا در بازارهای چین و حتی کشورهای مشترک‌المنافع هستیم که تمامی این موارد روند افزایشی قیمت‌ها را تسهیل می‌کند. دلیل اصلی رشد نرخ را باید در افزایش قیمت‌های پیشنهادی شرکت‌های بزرگ صادرکننده در چین دانست که این روند بر بازار سایر کشورها و عرضه‌های آنها موثر بوده و شاید فرش قرمز جدیدی در برابر رشد قیمت‌ها به شمار رود. آمارهای متال بولتن نشان می‌دهد بهای ورق نورد گرم و ورق نورد سرد کشورهای مشترک‌المنافع موسوم به CIS بین ۵ تا ۳۵ دلار در هر تن افزایش یافته و این به معنای آن است که بازار ورق جهانی و حتی قیمت تمام شده واردات به کشور با احتساب بهای ریال حداکثر ۱۳۵ تومان افزایش یافته که با در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی، تعرفه واردات، هزینه حمل و مالیات بر ارزش افزوده بیش از ۱۷۰ تومان رشد قیمت را نشان می‌دهد.

 • بخشی از مطالبات گندمکاران این هفته پرداخت می‌شود

  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از پرداخت بخشی دیگر از مطالبات گندم‌کاران در هفته جاری خبر داد و گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون بیش از ۸ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم به ارزش ۱۱۰ هزار میلیارد ریال از ۳۱ استان کشور خریداری شده است. «یزدان سیف» گفت: از زمان خرید گندم تاکنون نزدیک به ۵۰‌هزار میلیارد ریال معادل ۵۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده بود که در این هفته رقم یاد شده به ۶۰ هزار میلیارد ریال معادل ۶۰ درصد می‌رسد. به گفته وی، کشاورزانی که گندم خود را تا ۱۵ خردادماه امسال به شرکت بازرگانی دولتی تحویل داده‌اند، کل مطالبات (۱۰۰ درصد) و کشاورزانی که تا ۳۰ تیرماه امسال گندم خود را تحویل داده‌اند ۵۰ درصد مطالبات خود را دریافت می‌کنند.

 • محصولات فولادی در اوج

  آخرین وضعیت بازارهای جهانی سنگ‌آهن، قراضه، بیلت، مقاطع و ورق نشان می‌دهد بازارهای فولاد در هفته گذشته روند مطلوبی را پشت سر گذاشته و با افزایش قیمت مواجه شدند. به گزارش مرکزخدمات فولاد ایران سنگ‌آهن وارداتی در چین پایان هفته گذشته را در حدود ۷۷ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر سپری کرد در حالی که یک هفته قبل ۷۴ دلار بود. اواسط هفته گذشته قیمت این محصول نوساناتی داشت البته جو بازار مثبت بوده و انتظار می‌رود هفته‌های آتی روند باثباتی داشته باشد. از سوی دیگر بازار فولاد چین صعودی است و خبرهای مربوط به کاهش تولید در زمستان، وضعیت را تشدیدکرده است که همین امر بر بازار سنگ‌آهن نیز اثر مثبت می‌گذارد.

 • نیاز واقعی کشور به ورق‌های زیر ۳ میلی‌متر

  گروه بنگاه‌ها: فولاد مبارکه در سال گذشته به میزان یک‌میلیون و ۳۱۶ هزار تن ورق برای شرکت‌های لوله و پروفیل تامین کرده که از این میزان ۹۷۶ هزار تن مربوط به ورق‌های ۳ میلی‌متر و کمتر بوده است. محمود اکبری، معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه اصفهان با اعلام این مطلب گفت: میزان واردات این ضخامت‌ها نیز حدود ۸۶۶ هزار تن است که با احتساب تولید حداقلی ۲۰۰هزار تنی واحدهای کوچک‌تر مانند نورد لوله اهواز و مجتمع فولاد گیلان، میزان تولید داخلی و واردات ورق‌های زیر ۳ میلی‌متر در مجموع به حدود ۲ میلیون تن می‌رسد.

 • ۴ مزیت عرضه گندم در بورس کالا طبق سیاست قیمت تضمینی

  به گفته رئیس امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان برنامه و بودجه کشور، عرضه گندم در بورس کالا در قالب سیاست قیمت تضمینی امری لازم‌الاجرا بوده و قانونی است که مزایای فراوانی برای بخش کشاورزی به دنبال دارد. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، مژگان خانلو با تشریح مزایای اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا گفت: در وهله اول، اجرای این سیاست شفافیت معاملاتی در پی داشته و در وهله دوم، عرضه محصولات براساس استانداردهای تعیین شده در بورس افزایش کیفیت را به ارمغان می‌آورد. وی ضمن بیان اینکه عرضه گندم در بورس کالا به دولت کمک می‌کند تا گندم کیفی مطابق با استاندارد و ضوابط در کشور تولید شود، گفت: در این شرایط دولت دیگر مجبور نیست گندم یا هر محصول دیگری را با هر درجه‌ای از کیفیت خریداری کند و این امر ارتقای کیفی محصولات و کارآمدی سیستم که بر نظام تولید مترتب می‌شود، را به همراه دارد.

 • معامله ۴۱۳ هزار تن انواع محصول در بورس کالای ایران

  طی هفته منتهی به ۱۹ مرداد ماه، حدود ۴۱۳ هزار و ۸۲۲ تن انواع کالا به ارزش نزدیک به ۸ هزار و ۶۶۴ میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، در هفته سوم مرداد ماه، در تالار محصولات صنعتی و معدنی، ۱۴۷ هزار و ۳۱۰ تن انواع کالا به ارزش ۴ هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال معامله شد. در این تالار ۳ هزار و ۹۸۰ تن آلومینیوم، ۱۳۹ هزار و ۴۵۲ تن فولاد، ۳ هزار و ۷۳۵ تن مس، ۱۴۰ تن کنسانتره مولیبدن و ۳ تن کنسانتره فلزات گرانبها از سوی مشتریان خریداری شد. همچنین در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، ۲۱۸ هزار و ۳۹۰ تن انواع کالا به ارزش ۳ هزار و ۸۹۵ میلیارد ریال به فروش رسید.

 • برچیدن بال دامپینگ با ورود گندم به بورس کالا

  علی ابراهیمی عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه پرداخت با تاخیر بهای گندمکاران ضررهای هنگفتی به کشاورزان وارد می‌کند،گفت: پرداخت به موقع پول کشاورزان از سوی دولت، با عرضه گندم در بورس کالای ایران قابل تامین‌تر بوده و واقعی و شفاف شدن نرخ کالا با عرضه گندم در بورس کالا امکان‌پذیر می‌شود. به گزارش خانه ملت علی ابراهیمی گفت:گندم یک کالای استراتژیک است که نقش مستقیمی در امنیت غذایی دارد و اگر در محصولی همچون گندم به خود‌کفایی نرسیم، نمی‌توان انتظار داشت که بتوان خلأ آن را با دیگر محصولات کشاورزی پرکرد.

 • رشد مجدد قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: با عرضه شمش فولاد در معاملات روز چهارشنبه بورس کالا و ثبت افزایش قیمت آن در بازار رسمی مبادلاتی کشور، قیمت شمش مجددا با رشد همراه شد. دیروز شرکت ذوب بریس (خمین)، مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا و مجتمع فولاد بناب نرخ محصولات خود را با رشد ۴۰تا ۱۰۵ تومان در هرکیلو اعلام کردند.

  .

بیشتر