شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • منشا رشد قیمت در بازار فولاد

  دنیای اقتصاد: قیمت نهایی فولاد داخلی از ابتدای سال‌جاری با افزایش مواجه شده است، به‌طوری‌که قیمت فولاد در داخل و در پی افزایش قیمت جهانی این کالا تا ۲۰ درصد افزایش را در ماه‌های اخیر تجربه کرده و قیمت هر کیلو تیرآهن بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده تا ۱۹۰۰ تومان افزایش یافته است. روند افزایشی قیمت فولاد داخلی فارغ از مولفه‌های جهانی تاثیرگذار روی این کالا در شرایطی رخ داده است که تحرکی در تقاضا ایجاد نشده و عدم تحرک تا حدودی افزایش قیمت را غیر‌منطقی جلوه می‌دهد. در این میان «دنیای اقتصاد» در گفت‌وگو با کارشناسان بازار فولاد این روند را به بوته بررسی گذاشته است.

 • ابزارهای مالی امسال با مسکن پیوند می‌خورد

  مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران گفت: امسال با پیوند ابزارهای بورسی به املاک، سرمایه‌های خرد را به سمت بازار مسکن هدایت و به خروج مسکن از رکود کمک می‌کنیم. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حامد سلطانی‌نژاد گفت: ابزارهای مالی در بورس کالای ایران می‌تواند سرمایه‌ها را در بخش مسکن به سرمایه‌های مولد تبدیل کرده و از راکد بودن سرمایه‌ها در بخش مسکن جلوگیری کند. وی ادامه داد: این روش کمک می‌کند که مسکن از رکود خارج شود، چون این ابزارها کمک می‌کند تا هر کسی با هر مقدار پولی که دارد در متراژ معینی در مسکن سرمایه‌گذاری کند؛ با این کار در واقع سرمایه‌ها به سمت مسکن حرکت می‌کند و حتی سرمایه‌های خرد هم می‌تواند به کمک بخش مسکن بیاید.

 • زمان ورود سنگ‌آهن به بورس کالا اعلام شد

  نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن از آماده‌سازی بسترهای عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا و عرضه این محصول در نیمه نخست سال امسال خبر داد. به گزارش «ایلنا» بهرام شکوری گفت: با پیگیری‌های انجام شده می‌توانیم در آینده بسیار نزدیک شاهد عرضه این محصول در بورس کالا باشیم، زیرا هم ساختار و مکانیزم بورس کالا آماده بوده و هم انجمن سنگ‌آهن علاقه‌مند به ورود این محصول به بورس کالاست. وی با بیان اینکه قیمت جهانی سنگ‌آهن کاهش پیدا کرده است، افزود: تقریبا همه زمینه‌های عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا فراهم شده و بعد از بهبود قیمت جهانی این محصول شاهد عرضه آن در تالار داخلی بورس کالا خواهیم بود.

 • نخستین دوره آموزشی آکادمی ملی فولاد ایران مردادماه برگزار می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به آغاز به‌کار آکادمی ملی فولاد ایران از تیرماه سال‌جاری، از برگزاری نخستین دوره آموزشی این آکادمی در مردادماه خبر داد و گفت: خوشبختانه مقدمات و زیرساخت‌های لازم برای برگزاری دوره‌های آموزشی آکادمی ملی فولاد ایران فراهم شده و با استادان مجرب و حرفه‌ای نیز هماهنگی شده است. سید‌رسول خلیفه‌سلطانی افزود: نخستین دوره آموزشی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با عنوان «دوره کاربردی آهن‌سازی و احیای مستقیم» در روزهای ۲۴ و ۲۵ مردادماه برگزار خواهد شد.

 • تداوم رشد قیمت شمش فولاد - ۲۶ تیر ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: قیمت شمش فولاد روز گذشته نیز با افزایش همراه بود. با عرضه یک شرکت خصوصی در بورس کالا و رقابت بر سر قیمت شمش شاهد تداوم رشد قیمت این محصول در بازار بودیم. دیروز شرکت فولادسازان جم، شرکت ذوب بریس(خمین)، مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا و شرکت فولاد اصفهان نرخ شمش فولاد را بین ۳۰ تا ۱۰۰ تومان در هر کیلو با رشد اعلام کردند.

  .

بیشتر