شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۷۳

 • سرعت‌گیرهای رونق سیمان در بورس کالا

  دنیای اقتصاد: صنعت سیمان ایران فراز‌و‌نشیب‌های زیادی را طی سال‌های مختلف متحمل شده است که مهمترین این موضوعات را باید در مساله بازار و فروش دانست؛ موضوعی که به عوامل متعددی همچون عرضه و تقاضا، شرایط مناسب فروش، کشف بازارهای جدید و البته حفظ آنها بر می‌گردد. بررسی‌ها نشان می‌دهند طی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۵ صادرات سیمان و کلینکر به ۳۹۹ میلیون دلار معادل ۱۱۳۸۵ هزار تن بالغ شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۴۱ درصد و از نظر وزنی ۱۰ درصد با کاهش مواجه شده است. از این میزان صادرات ۱۴۴ میلیون دلار به وزن ۴۲۳۳هزار تن مربوط به کلینکر است که طی این دوره با ۲۲ درصد رشد ارزشی و ۳۳ درصد رشد وزنی همراه بوده است.

 • رقابت غول‌های آسیایی در بازارهای پایه

  حمزه بهادیوند چگینی: اقتصاد هند که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ روند کاهشی رشد اقتصادی را پشت سر می‌گذاشت بالاخره توانست شرایط را تغییر داده و از این سال به بعد هر ساله با رشد اقتصادی صعودی همراه شده و از رقم ۶/ ۵ درصد به ۶/ ۷ درصد در سال ۲۰۱۵ برسد. با این حال این شرایط نیز باثبات نماند و از سال ۲۰۱۵ روند کاهشی بار دیگر بر اقتصاد هند مستولی شد به‌طوری‌که نرخ رشد این کشور در سال ۲۰۱۶ به ۷ درصد و در سه ماه اول سال ۲۰۱۷ به ۱/ ۶ درصد رسیده است. به این ترتیب باید گفت در یک روند ۵ ساله با نوسانات زیگزاگی در رشد اقتصادی هند روبه‌رو‌ هستیم و این در شرایطی است که نرخ رشد چین در سال ۲۰۱۶ به رقم ۹/ ۶ درصد رسیده بود.

 • صادرات مواد خام و پتروشیمی، مشروط به عرضه در بورس و نبود تقاضای داخلی شود

  عضو هیات‌رئیسه کمیته پتروشیمی مجلس با بیان اینکه بورس کالا می‌تواند سوپاپ اطمینانی برای تامین مواد اولیه صنایع پایین‌دستی کشور باشد، گفت: صنایع پایین‌دستی در انتظار اجرای قانونی هستند که بر اساس آن، مواد خام و پتروشیمی باید در بورس کالا عرضه شود و اگر تا سه نوبت، تقاضای داخلی برای آن محصولات وجود نداشت، مجوز صادرات بگیرد.

  سعید باستانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با «ایرنا» درباره عرضه محصولات پتروشیمی در بورس، بیان کرد: بورس کالا با توجه به شفافیتی که در معاملات ایجاد می‌کند، شرایط عادلانه‌‌ای برای دسترسی همه تولید‌کننده‌ها به مواد اولیه به وجود آورده است.

 • فراهم شدن امکان پرداخت سریع مطالبات گندمکاران

  با ورود کارخانه‌های آردسازی به خرید گندم از کشاورزان، حدود دو‌سوم از بار مالی خرید تضمینی گندم از دوش دولت برداشته خواهد شد و در صورت اجرای درست مصوبه گندمکاران می‌توانند مطالبات خود در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنند. هم‌اکنون که مجوز خرید تضمینی به‌صورت نمونه در بورس کالا از سوی هیات دولت ابلاغ شده، می‌توان به موفقیت بیشتر این ایده بیش از پیش امیدوار بود. رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران، در گفت‌وگو با «ایانا» با بیان اینکه نرخ خرید گندم توسط کارخانه‌ها بر اساس نرخ داخلی و خارجی تعیین می‌شود، گفت: این نرخ کمتر از نرخ خرید تضمینی خواهد بود و مابه‌التفاوت آن از سوی دولت پرداخت می‌شود.

 • مصرف برق به بالاترین سطح امسال رسید

  پیک مصرف برق در روز شنبه با ثبت عدد ۴۹ هزار و ۴۲۵مگاوات به بالاترین میزان خود از زمان شروع سال جدید رسید. به‌نظر می‌رسد رشد حجم معاملات در بورس انرژی با افزایش مصرف برق در کشور نسبتی متوازن داشته باشد. هم‌اکنون شاهد هستیم که تزریق نقدینگی به بازار برق بورس انرژی از سوی دولت افزایش یافته و به افزایش حجم معاملات در این بازار منجر شده که افزایش مصرف برق را باید دلیل اصلی این وضعیت به‌شمار آورد.

  به‌گزارش «ایسنا» پیک مصرف برق در روز شنبه که رأس ساعت ۱۴ و ۱۷ دقیقه بعدازظهر اتفاق افتاد، در سال‌جاری بی‌سابقه بوده است، طوری که پیک‌مصرف با افزایش بیش از ۶ هزار مگاواتی روبه‌رو‌ شد.

 • تدبیر بورس کالایی دولت برای ایجاد شفافیت و جلوگیری از قاچاق محصولات پتروشیمی

  به‌تازگی مباحثی درخصوص قاچاق محصولات پتروشیمی مطرح شده که نیاز به ارائه راهکارهایی دقیق و متقن دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون ساز‌و‌کار معاملاتی در بورس کالا آن هم به‌صورت شفاف می‌تواند بهترین گزینه برای مرتفع شدن این قبیل نگرانی‌ها باشد. به گزارش «ایلنا» بر‌اساس این گزارش، تاریخچه معاملات محصولات پتروشیمی نشان از یک بازار غیر‌شفاف، رانتی و غیر‌کارآ دارد که با ورود بورس به این بازار بخشی از مشکلات مرتفع شد و در حال حاضر بازار با حرکت به سمت شفافیت، کارآیی بیشتر و افزایش رقابت در مرحله رشد و بلوغ قرار گرفته است.

 • رشد ۲۰ دلاری قیمت شمش در بازار چین

  در هفته گذشته قیمت بیلت در چین با افزایش رو به رو شده و به محدوده ۴۲۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب رسیده است، این در حالی است که قیمت این محصول در اوایل ماه جاری نزولی بود؛ البته تقاضای صادراتی برای این محصول همچنان ضعیف است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، خریداران بیلت در جنوب شرق آسیا به دنبال عرضه‌کننده‌های دیگری هستند زیرا قیمت‌های بهتری پیشنهاد می‌دهند. بر این اساس قیمت بیلت صادراتی چین به محدوده ۴۲۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب رسیده که ۲۰ دلار نسبت به یک هفته گذشته افزایش پیدا کرده است.

 • تنظیم بازار محصولات کشاورزی با برندسازی اصولی در بخش کشاورزی

  برندسازی تاثیرگذار در بخش کشاورزی، در گرو تکمیل بودن زنجیره طراحی تولید، فرآوری، بازاریابی، فروش و صادرات است. معاون بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با «ایانا» پیرامون نقش و تاثیر برندسازی در رونق بخش کشاورزی با اعلام این مطالب گفت: تولیدکننده‌های خرد، نه‌تنها توانایی کنترل کیفیت محصولات تولیدی و تولید به اندازه کافی را ندارند، بلکه سیستم مالی آنها قادر به ایجاد و ساخت برند شناخته شده و محبوب نیست.

  علی‌اکبر مهرفرد افزود: برندسازی با بزرگ شدن شرکت‌های تولیدی - تجاری شکل می‌گیرد که این امر از برنامه‌های در اولویت وزارت جهاد کشاورزی است.

 • کاتالیست‌های داخلی نیاز فولادسازان کشور به واردات را کاهش داده است

  به گفته مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان، تولید کاتالیست‌های داخلی، نیاز شرکت‌های داخلی فولاد‌سازی را به واردات این محصول کاهش داده است. مهندس حسن نوائی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان گسترش فناوری خوارزمی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به توانایی پژوهش و تولید در حوزه صنایع پیشرفته نظیر ساخت کاتالیست در داخل گفت: پیش از این متقاضیان داخلی نظیر شرکت فولاد خوزستان برای تامین کاتالیست خارجی مجبور بودند به خواسته‌های فروشنده خارجی بدون هیچ انعطافی پاسخ مثبت دهند. وی افزود: هم‌اکنون با توجه به ظهور رقبای داخلی و بهبود فضای حمایتی از محصولات داخلی خریدار داخلی می‌تواند پای میز مذاکره در مورد قیمت محصولات خود نشسته و حتی در مورد مسائل فنی به تبادل اطلاعات بپردازد.

 • ۵۰ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد

  ایرنا: معاون وزیر جهاد کشاورزی به خریدچهار میلیون تن گندم با قیمت تضمینی در کشور اشاره کرد و گفت: از حجم گندم خریداری شده تاکنون حدود ۵۰ درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است. یزدان سیف افزود: تلاش داریم با کمک دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور با تامین اعتبارات مورد نیاز، حاصل دسترنج کشاورزان را به موقع و در زمان معقول و مناسب پرداخت کنیم. سیف افزود: اکنون در ۲۵ تا ۲۶ استان کشور عملیات خرید جریان دارد و خرید تضمینی گندم در استان خوزستان روزهای پایانی خود را سپری می‌کند.

 • رشد اندک نرخ فولاد

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال افزایش نرخ فولاد از سوی تولیدکنندگان بزرگ روز گذشته قیمت‌ها در بازار صعودی بود. در این روز شرکت مجتمع فولاد خراسان و شرکت فولادسازان جم نرخ محصولات را با ۱۰ تومان رشد در هر کیلوگرم اعلام کرد و مجتمع فولاد کیمیا قیمت شمش را با ۱۰ تومان کاهش اعلام کرد.

  .

بیشتر