شماره روزنامه ۴۲۰۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۴۸

 • خلأهای مالی در ابرصنعت ایران

  حمزه بهادیوند چگینی: فعالان صنعت فولاد معتقدند یکی از چالش‌های اساسی در این صنعت که باعث شده رکود در این صنعت دامنه‌دار شود نبود منابع نقدینگی کافی در این صنعت است. بررسی‌ها نشان می‌دهند میزان تامین مالی این صنعت در اردیبهشت‌ماه سال ۹۱ در بورس کالا رقمی بیش از ۷۷۸ میلیارد تومان بوده که این رقم در اردیبهشت ماه امسال به هزار و ۳۱ میلیارد تومان رسید که نشان می‌دهد خوشبختانه تامین مالی صنعت فولاد از این کانال مهم در حال تقویت شدن است. البته نگاهی به نمودار همراه نشان می‌دهد روند تامین مالی در بخش فولاد همواره با افت‌و‌خیز همراه بوده است.

 • لزوم جلوگیری از ارزان فروشی فولاد چین در کشور

  عضو انجمن فولاد ایران با انتقاد از زمان بر بودن تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در دولت گفت: از دولت می‌خواهیم این روند را کنترل کرده و دامپینگ فولاد چینی در داخل کشور اتفاق نیفتد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رضا شهرستانی با اشاره به افزایش تولید فولاد در چین گفت: «آمریکا سیاستی را در پیش گرفته است تا درهای ورودی را بر تولیدات چین ببندد و نگرانی ما مبنی بر تمرکز صادرات چین بر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است. »وی افزایش کیفیت اجناس چینی را دلیلی بر لزوم ارتقای کیفی محصولات صادرات‌محور ایرانی دانست و افزود: «تولید‌کنندگان ایرانی باید استاندارد‌های بین‌المللی را رعایت کنند، ولی امروز خطری از سوی چین بازارهای فولاد جهانی را تهدید نمی‌کند.

 • راه‌اندازی نخستین دموپلنت تبدیل زغال‌سنگ به اتانول جهان در چین

  نیپنا: نخستین مجتمع دموپلنت تبدیل زغال سنگ به اتانول جهان با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در چین راه‌اندازی شد. به گزارش پایگاه تخصصی پلاست مارت، براساس بیانیه آکادمی علوم چین، این کشور موفق شد به‌تازگی نخستین مجتمع دموپلنت تبدیل زغال‌سنگ به اتانول جهان را در استان شاآنشی واقع در مرکز چین راه‌اندازی کند. فناوری مورد استفاده در این فرآیند به‌طور مشترک از سوی آکادمی علوم چین، انستیتوی شیمی- فیزیک دالیان واقع در استان لیائونینگ و شاآنشی یانچانگ پترولیوم (Shaanxi Yanchang Petroleum) توسعه یافته است.

 • شمش فولادرشد قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: درمعاملات روزگذشته شمش فولاد خصوصی‌ها از جمله اصفهان در، کیمیا و جم شاهد افزایش نرخ۱۰تا ۲۰تومانی در هر کیلو بودند. در این روز، مقاطع فولاد بدون تغییر نرخ در بازار غیررسمی عرضه شد.

  .

بیشتر