شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۲۵

 • تغییر اقلیم درصنعت شیمیایی جهان

  حمزه بهادیوند چگینی: بررسی‌های جهانی نشان می‌دهند فشارهای نزولی در اقتصاد جهانی در سال‌های اخیر به خصوص بعد از بحران جهانی در سال ۲۰۰۸ باعث شد تا همه صنایع با روند کاهشی از بعد شاخص‌هایی نظیر تولید، مصرف و قیمت روبه‌رو‌ شوند. یکی از این صنایع که به خصوص با دو اهرم وضعیت اقتصاد جهانی و تغییرات بهای نفت شرایط متفاوتی را در خلال ۸ سال گذشته تجربه کرده صنایع شیمیایی است. طبق بررسی‌های اقتصاد جهان، از سال ۲۰۰۷ تاکنون رشد اقتصاد دنیا نتوانسته به رقم میانگین ۳۵ ساله خود یعنی نرخ ۵/ ۳ درصدی دست پیدا کند.

 • اقتصاد و قهوه

  رضا حواله‌دار/ شبیر عزی

  طبق آخرین آمار ۱۲۵ میلیون نفر در جهان به نوعی از طریق قهوه، گذران عمر می‌کنند. برای بسیاری از این افراد این شغل آبا و اجدادی است و آن را انتخاب نکرده‌اند. همچنین بسیاری از این افراد قادر به کسب حداقل درآمد پایدار و تضمین شده نیستند. شاید این سوال برای شما پیش‌ آید که اولین محصول تجاری جهان با این طیف وسیع طرفدار، مصرف‌کننده ثابت و انواع فرآوری‌های متفاوت، چگونه نمی‌تواند حداقل معاش را برای کشاورزانش به ارمغان آورد؟

  مسلما دلایل متفاوتی چنین شرایطی را ایجاد کرده است، ولی یکی از عمده‌ترین آنها می‌تواند این باشد که قهوه به‌صورت کالای تجاری در بورس‌های جهانی قیمت‌گذاری می‌شود و در قیمت‌گذاری کلان کیفیت قهوه تاثیری روی تعیین قیمت آن در مراکز بورس ندارد.

 • سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری کویت در پتروشیمی آمریکا

  کویتی‌ها، با بهره‌گیری از خوراک به دست آمده از منابع شیل در صنعت پتروشیمی آمریکا سرمایه‌گذاری می‌کنند. ﺑﻪ ﮔﺰﺍﺭﺵ «ﻧﯿﭙﻨﺎ» ﺑﻪ ﻧﻘﻞ ﺍﺯ ﭘﺎﯾﮕﺎﻩ ﺍﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ ﺯﺍﻭﯾﺎ (zawya)، محمد‌ حسین، مدیر‌عامل شرکت پتروشیمی ایکویت (Equate) کویت، اعلام کرد این شرکت در حال ساخت یک مجتمع پتروشیمی به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در ایالات متحده است. حسین افزود: ظرفیت تولید این مجتمع که انتظار می‌رود در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به بهره‌برداری برسد؛ ۷۵۰ هزار تن در سال خواهد بود. مجتمع یادشده در منطقه (Gulf coast) آمریکا احداث می‌شود.

 • تدوین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی گل‌گهر برای سال ٩٦

  گروه بنگاه‌ها: در اولین نشست شورای مدیران شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در سال ٩٦ منشور اقتصاد مقاومتی این شرکت در حوزه های مختلف و با محوریت تولید و اشتغال تدوین شد. در بخش‌هایی از این منشور آمده است: نام‌گذاری سال ۱۳۹۶ به نام «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال»، از سوی رهبری معظم ایران، نشان از تاکید چندین باره ایشان بر موضوع اقتصاد مقاومتی به‌عنوان راه‌حل مشکلات کشور است. ما مدیران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز پیروی از منویات ایشان را وظیفه خود دانسته و با تعهد به بندهای این منشور، آمادگی خود را به منظور تحقق کامل برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سطح شرکت اعلام می‌داریم.

 • پایان هفته باثبات قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در آخرین روز رسمی معاملات در بازار آهن شمش و مقاطع فولادی بدون نوسان قیمت، از سوی خصوصی‌ها عرضه شد. به گفته فعالان بازار آهن، کاهش نرخ میلگرد از سوی برخی واحدها طی روزهای اخیر موجب کاهش نرخ شمش فولاد شده بود.

  .

بیشتر