شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • اهرم‌های مالی فولاد زیر تیغ رکود

  حمزه بهادیوند‌چگینی: فعالان بازار فولاد معتقدند یکی از چالش‌های فعلی در این بازار در شرایط رکودی کنونی کمبود منابع و نقدینگی است که منجر به کاهش توان تولید و فروش در این بخش مهم اقتصادی کشور شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهند در هر دو بخش صنعت و بازار این موضوع قابل ردیابی است به‌طوری‌که تولیدکنندگان به خصوص از نوع خصوصی آن مجبور به تولید زیر ظرفیت و تجار ناچار به معامله در حد خرده‌فروشی شده‌اند که کمکی به چرخه فولاد در کشور نمی‌کند. این در شرایطی است که به گفته کارشناسان در شرایط فعلی که بانک‌ها به دلیل مشکلاتی که با آن روبه‌رو‌ هستند حمایت مهمی از صنعت فولاد نمی‌کنند این بازار سرمایه است که انتظار می‌رود با استفاده از ابزارهای نوین و استاندارد در حد معیارهای جهانی تامین مالی این صنعت را به عهده بگیرد اما شواهد نشان می‌دهد این بخش نیز با ضعف‌های مهمی روبه‌رو‌ است.

 • رویارویی مخالفان و موافقان عوارض سنگ‌آهن

  سرقینی:وضع عوارض در همه جا متداول است معدن داران: معادن سنگ‌آهن در حال تعطیلی هستند
 • قیمت‌ سنگ‌آهن تا سال آینده نصف می‌شود

  دولت استرالیا پیش‌بینی کرد قیمت هر تن سنگ‌آهن تا سال ۲۰۱۸ به ۷۰/ ۴۶ دلار می‌رسد که تقریبا نصف قیمت کنونی (۸۰ دلار) است. به گزارش «ایسنا» قیمت کنونی سنگ‌آهن از افزایش تقاضا از سوی چین مورد حمایت قرار گرفته است، اما وزارت صنعت، نوآوری و علوم استرالیا اعلام کرد بعید است روند رشد تقاضا در سال‌های آینده ادامه پیدا کند. این وزارتخانه همچنین پیش‌بینی خود از صادرات سنگ‌آهن را به میزان دو درصد کاهش داد و آن را ۲/ ۸۳۲ میلیون تن برای سال مالی ۲۰۱۷ - ۲۰۱۶ پیش‌بینی کرد. استرالیا بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ‌آهن جهان است و ارزش سهام شرکت‌های معدنی بزرگ این کشور به دنبال انتشار این پیش‌بینی کاهش پیدا کرد.

 • آخرین وضعیت در بازار مواد اولیه صنعت فولاد

  پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا): مواد اولیه در صنعت فولاد شرایط بهتری را تجربه می‌کند، هرچند درخصوص روند قیمتی توافق نظر وجود ندارد. بهبود صادرات سنگ‌آهن برزیل، میل بازار جهانی قراضه به کاهش قیمت‌ها و همچنین رشد واردات قراضه به ترکیه مواردی است که می‌توان در این خصوص به آن اشاره کرد.

  بهبود صادرات سنگ‌آهن برزیل

  صادرات سنگ‌آهن برزیل در سال ۲۰۱۶ حدود ۳/ ۹ درصد رشد داشت و ۳۴۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تن ثبت شد، در حالی که سال ۲۰۱۵ معادل ۰۲/ ۳۱۵ میلیون تن بود.

 • پلی‌پروپیلن‌های نساجی همچنان جذاب هستند

  حجم معاملات محصولات پلیمری روز دوشنبه به ۶ هزار و ۲۰۹ تن بالغ شد. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، عرضه محصولات پلیمری در روز دوشنبه ۱۱ هزار و ۳۵۱ تن و تقاضای آن هم بالغ بر ۲۶ هزار و ۴۳۹ تن بود. به این ترتیب همچنان معاملات پلی‌پروپیلن‌های نساجی با رونق همراه شد. پلی‌پروپیلن نساجی Z۳۰S پتروشیمی مارون با حجم عرضه ۷۹۲ تن، تقاضایی بالغ بر ۶۶۲۲۲ تن داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۵۹۱ تومان و قیمت خرید آن هم ۳ هزار و ۹۵۰ تومان رقم خورد.

  پلی‌پروپیلن نساجی ۱۱۰۲Lپتروشیمی رجال هم با عرضه ۱۸۹ تنی به میزان ۴۲۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۵۹۱ تومان و نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۹۵۰ تومان بود.

 • احتمال معاملاتی جذاب در بورس انرژی

  عرضه‌های امروز در بورس انرژی احتمال تحقق معاملات جذابی را نشان می‌دهد که می‌تواند یکی از مهم‌ترین روزها در هفته‌های اخیر تلقی شود. در جلسه معاملات روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه علاوه بر معاملات مستمر در بازار قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و قراردادهای سلف موازی استاندارد با سررسید یک سال و بیشتر در بازار مشتقه، می‌توان به عرضه کالاهای آیزوریسایکل، حلال ۴۰۰، حلال ۴۰۲، حلال ۴۱۰ و حلال ۴۰۶ پالایش نفت اصفهان، آیزوریسایکل، پالایش نفت تهران، حلال ۴۰۲، حلال ۴۱۰، حلال ۴۰۴ (عمده) و نفتای سنگین تصفیه‌نشده پالایش نفت شیراز، پنتان پلاس پتروشیمی، متانول پتروشیمی شیراز، متانول پتروشیمی فن‌آوران، برش سنگین پتروشیمی جم و سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز در رینگ داخلی و گاز مایع خام پالایش گاز فجر جم، حلال ۴۰۲ پالایش نفت شیراز، گاز مایع پالایش نفت لاوان در رینگ بین‌الملل (عرضه از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران)، نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوکس شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی اشاره کرد.

 • معامله ۳۰هزار تن خوشه‌های طلایی ایران در تالار صادراتی

  پس از صدور مجوز ستاد تنظیم بازار درخصوص صادرات گندم مازاد کشور از طریق بورس کالای ایران که از هفته گذشته در دستور کار قرار گرفت، روز دوشنبه در آماری قابل قبول ۳۰ هزار تن گندم در تالار صادراتی بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» در جریان معاملات روز دوشنبه بورس کالا، ۶۰ هزار تن گندم دوروم روی تابلوی تالار صادراتی رفت که در استقبال خریداران ۳۰هزار تن از این گندم به ارزش ۶ میلیون و ۸۴۰ هزار دلار مورد معامله قرار گرفت. همچنین این مقدار گندم با قیمت هرتن ۲۲۸ دلار برای صادرات به بازارهای جهانی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.

بیشتر