آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۳۹۴۰

 • مدل جدید موافقت‌نامه‌های دوجانبه

  دکتر سجاد سلطان‌زاده

  متخصص حقوق سرمایه‌گذاری خارجی

  در یادداشتی که با عنوان «‌آسیب‌شناسی موافقت‌نامه‌های حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی» در شماره ۳۸۷۲ (مورخ ۵/ ۷/ ۹۵) روزنامه «دنیای اقتصاد» به قلم نگارنده این سطور منتشر شد، با مروری بر آثار و تبعات مثبت و منفی این موافقت‌نامه‌ها، راهکارهایی برای بیشینه کردن آثار مثبت این موافقت‌نامه‌ها و کاستن از تبعات منفی آنها ارائه شد. بازخوانی و بازنگری این موافقت‌نامه‌ها یکی از راهکارهای پیشنهادی بود.

 • آماده شدن بسته اعتباری دوم ایران و چین به ارزش ۳۰ میلیارد یورو

  رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از آماده شدن بسته اعتباری دوم ایران و چین به ارزش ۳۰ میلیارد یورو و لزوم عملیاتی کردن آن خبر داد. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان که درباره نتایج سفر مقامات کشورمان به چین سخن می‌گفت به گردهمایی فعالان اقتصادی دو کشور و حضور شرکت‌های چینی در بخش معدن و صنایع معدنی اشاره کرد و افزود: ارزش طرح‌های اجرا شده بین ایران و چین طی سه سال گذشته به بیش از ۲۰ میلیارد یورو رسید که از این میزان ۴ میلیارد یورو مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی است.

 • ذرت وارداتی به بورس کالا رسید - ۴ دی ۹۵

  یک هزار تن محصول وارداتی ذرت برزیلی برای نخستین بار از طریق معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالا معامله شد. به گزارش «ایرنا» چهاردهم آذرماه معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۸۴/ ۱۷ درصدی صادرات وزنی محصولات کشاورزی و بهبود ۱۳۹ میلیون دلاری تراز تجارت خارجی این بخش در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد که ذرت دامی در صدر کالاهای وارداتی بود. با هدف توسعه و تسهیل معاملات نقدی در بورس کالای ایران و استفاده از ابزارهای مالی و اوراق بهادار مبتنی بر کالا برای تحقق این هدف، چهارشنبه هفته گذشته در نخستین روز معاملات مستمر گواهی سپرده، یک هزار تن ذرت برزیلی معامله شد.

 • صنایع کوچک با ورود به بورس کالا قد می‌کشند

  مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: تولیدات صنایع کوچک قم وارد بورس کالا می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» طیبی‌نژاد در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: براساس پیگیری‌های صورت گرفته ازسوی سازمان صنایع کوچک، از این پس زمینه پذیرش، عرضه و معاملات محصولات صنایع کوچک و متوسط در شرکت بورس کالای ایران فراهم شد. وی با بیان اینکه برای تسهیل در این طرح توافقنامه‌ای سه جانبه بین سازمان صنایع کوچک، صندوق ضمانت صنایع کوچک و شرکت بورس کالا منعقد شده است، افزود: براساس این تفاهمنامه استفاده از ابزارهای مالی و مدیریت ریسک صنایع کوچک و متوسط و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت انبارهای مستقر در شهرک‌های صنعتی از طریق بورس کالا فراهم شد.

بیشتر