شماره روزنامه ۴۲۱۴
|

 • جایگاه جهانی کره جنوبی در صنعت ریلی

  دنیای اقتصاد: راه‌آهن ایران نه‌تنها این روزها به‌عنوان نقطه هدف طلایی بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صنعت ریلی جهان مطرح است، بلکه با گام‌های اجرایی که در ماه‌های اخیر به سمت برنامه‌های صعودی خود برداشته است، همکاری با خود را به مسابقه‌ای بزرگ برای شرکت‌های بین‌المللی تبدیل کرده است. انعقاد قرارداد ۷۲۰ میلیون یورویی همکاری میان ایران و کره‌جنوبی یکی از نمونه‌های پیروزی در این رقابت است. پیش‌تر نیز در انتهای تابستان سال‌جاری امضای قرارداد خط اعتباری بیش از ۸ میلیارد یورویی با اگزیم‌بانک کره میان دو کشور صورت گرفت که بزرگ‌ترین قرارداد وام ایران بعد از توافق هسته‌ای این کشور در سال ۲۰۱۵ بوده است. این رویدادها اما بازتاب‌ زیادی در رسانه‌های بین‌المللی و محافل ریلی دنیا داشته و به‌نظر می‌رسد مسیر رقابتی را برای شرکت‌های بین‌المللی سخت‌تر کرده است. انتخاب کره‌جنوبی به‌عنوان همکار ایران برای تولید واگن مسافری موضوعی است که در گزارش امروز به آن پرداخته‌ایم تا مخاطبان این روزنامه نیز از وضعیت صنعت ریلی کره‌جنوبی در جهان مطلع شوند و مناسب بودن این انتخاب شریک کاری را تا اندازه‌ای برای خود تحلیل کنند.
 • انتقاد از روند کاهشی تعرفه حمل کالا از طریق راه‌آهن در مقایسه با جاده

  دنیای اقتصاد: انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و خدمات وابسته در گزارشی که اخیرا منتشر کرده است به بررسی و تحلیل روند تغییرات کرایه حمل کالا از طریق ریل و جاده پرداخته و نتیجه‌گیری کرده است که روند تغییرات تعرفه حمل کالا از طریق ریل نسبت به جاده به‌صورت متوسط کاهشی بوده است.
 • نام ریزعلی با راه‌آهن پیوند خورده‌ است

  وزیر راه‌وشهرسازی یادداشتی در تجلیل از «ازبرعلی حاجوی» معروف به ریز علی خواجوی منتشر کرد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی متن یادداشت وزیر راه‌وشهرسازی به شرح زیر است:
 • خط آهن ۳۲ کیلومتری برای اتصال ایران به عراق

  عضو هیات‌مدیره راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: اتصال مرز شلمچه به عراق برای راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت است و تلاش می‌کنیم تا اتصال ریلی میان ایران و عراق هرچه سریع‌تر برقرار شود. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، سعید رسولی اظهار کرد: برای اتصال ریلی مرز شلمچه به بصره، نیاز است تا یک پل و یک قطعه ریلی حدود ۳۲ کیلومتری ساخته شود که مقدمات عقد قرارداد آن در دست اقدام است.
 • یارانه‌های پنهان؛ عامل ضرر ۸۰۰ میلیاردی راه‌آهن در بخش مسافر

  مدیرعامل شرکت راه‌آهن از ضرر ۸۰۰ میلیاردی راه‌آهن در بخش مسافر در سال ۹۵ به دلیل پرداخت یارانه‌های پنهان به این بخش خبر داد و گفت: در جلسه با سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شد به ازای هر مسافر کیلومتر، مبلغی برای شرکت راه‌آهن در نظر گرفته شود.
 • تخصیص ۵۵ هزار میلیارد ریال از اعتبارات نقدی و اوراق مشارکت

  معاون برنامه‌ریزی وزیر راه‌وشهرسازی از تعیین تکلیف تامین منابع مالی برای اجرایی شدن طرح ملی راه‌آهن گرگان- گنبد- کلاله به‌عنوان بخشی از راه‌آهن گرگان- مشهد تا پایان سال‌جاری خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، امیر امینی عصر پنج‌شنبه درحاشیه بازدید از برخی جاده‌های مواصلاتی گنبدکاووس به‌ویژه جاده ترانزیتی موسوم به نفت، به خبرنگاران گفت: یکی از منابع پیش‌بینی شده برای این امر، افزایش فاینانس خارجی طرح برقی‌کردن راه‌آهن گرمسار به اینچه‌برون از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.
 • پیشرفت ۶۲ درصدی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در شرکت ساخت و توسعه

  به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور، جلسه مجمع‌عمومی شرکت ویژه بررسی بودجه و اهداف سال ۹۷ با حضور غلامرضا سلامی مشاور وزیر راه‌وشهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیت شرکتی، محمد رحمتی رئیس هیات‌مدیره شرکت ساخت و توسعه، خیرالله خادمی معاون وزیر راه‌وشهرسازی و سایر اعضای مجمع از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت راه‌وشهرسازی برگزار شد.
 • فرصت‌ها در حال عبورند

  ملیحه ابراهیمی
  دنیای اقتصاد: «موقعیت جغرافیایی استراتژیک ایران» درحالی به یکی از بزرگ‌ترین برتری‌های کشور برای اوج‌گیری در زمینه حمل‌ونقل ریلی بدل شده است که گمان از دست رفتن این فرصت با جایگزینی همسایگان و کریدورهای رقیب، موضوعی دور از ذهن نیست. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان راه‌آهن ایران این روزها در کانون توجهات صنعت ریلی قرار دارد و سرمایه‌گذاران و فعالان زیادی در این صنعت پشت دروازه‌های تهران صف کشیده‌اند؛ از سوی دیگر، اما برخی کارشناسان داخلی معتقدند فرصت‌ها درحال گذر است و اگر راه‌آهن ایران زودتر دست به‌کار اجرایی کردن طرح و برنامه‌های خود نشود کشورهای همسایه با سرعت زیادی کریدورهای جایگزین را تعریف و فعال می‌کنند. اما سوالی که چند سالی است در میان کارشناسان این صنعت مطرح می شود این است که ایا راه آهن ایران از فرصت های بین المللی موجود به موقع استفاده می کند؟ معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن معتقد است فرصت‌ها همچون ابرهای بهاری به سرعت درحال گذرند و باید سریع برنامه‌ها را اجرایی کرد. نوراله بیرانوند در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به برنامه‌های متعدد راه‌آهن برای فعال‌سازی کریدورهای بین‌المللی می‌گوید: کشورهای همسایه نیز با سرعت زیاد درحال فعال کردن کریدورهای بین‌المللی خود هستند و اگر از فرصت‌های ترانزیتی اطرافمان بهره نگیریم آنها را از دست خواهیم داد و ممکن است کشورهای رقیب جای ما را بگیرند.
 • اقبال انرژی الکتریکی در صنعت ریلی

  دنیای اقتصاد: صنعت حمل‌ونقل ریلی مانند هر صنعت دیگری به انرژی نیاز دارد. این انرژی پیش‌تر به‌صورت زغال‌سنگ و با استفاده از سوخت‌های فسیلی و فرآورده‌های نفتی تامین می‌شد اما با گذشت زمان به سوی انرژی‌های پاک‌تر مانند الکتریکی تغییر مسیر داده است. مروری بر گزارش‌های جهانی حاکی از این است که سهم فرآورده‌های نفتی در تامین سوخت ریلی جهان از ۲/ ۶۲ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۵۶ درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است و به‌جای آن الکتریکی شدن در دستور کار صنعت ریلی قرار گرفته به نحوی که در همین بازه ذکر شده سهم نیروی برق تولیدشده توسط منابع تجدیدپذیر افزایش ۶۵ درصدی یافته است. در سال ۱۹۹۰ تنها حدود ۳/ ۱۷ درصد از انرژی موردنیاز برای صنعت ریلی جهان از طریق الکتریسیته تامین می‌شد اما این نسبت در سال ۲۰۱۵ به ۸/ ۳۸ درصد رسیده است. تامین انرژی الکتریکی در صنعت ریلی از طرق گوناگونی صورت می‌گیرد: سوخت‌های فسیلی، منابع تجدیدپذیر و برخی دیگر از انرژی‌ها. در سال ۱۹۹۰ بخش اعظم یعنی ۱۱ درصد از ۳/ ۱۷ درصد الکتریسیته به‌کار گرفته شده در صنعت ریلی از طریق سوخت‌های فسیلی تامین می‌شد و تنها ۴/ ۳ درصد از آن ۳/ ۱۷ درصد از منابع تجدیدپذیر به‌دست می‌آمد. در سال ۲۰۱۵ نیز ۷/ ۲۵ درصد از ۸/ ۳۸ درصد انرژی الکتریکی به‌کار گرفته شده در صنعت ریلی از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای تامین انرژی الکتریکی و ۹ درصد نیز از طریق منابع تجدیدپذیر حاصل می‌شدند. در ادامه به بررسی وضعیت مصرف انرژی برق در نقاط مختلف جهان می‌پردازیم.
 • تدوین متن نهایی اساسنامه صندوق توسعه حمل‌ونقل

  دنیای اقتصاد: در پی ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت از سوی رئیس‌جمهوری، وزارت راه‌وشهرسازی نیز در گزارشی عملکرد ۱۰۰ روزه این وزارتخانه را در دو حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و در ۲۵ بند، اعلام کرد که در بندهای مربوط به حمل‌ونقل ریلی در این وزارتخانه از رشد پنج درصدی جابه‌جایی مسافر در شبکه ریلی کشور خبر داده شده است. وزیر راه همچنین در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) که با محوریت سیاست‌های بهبود ایمنی ترافیک و جهت‌گیری آتی برگزار شد، گفت: تحقق اهداف ریلی ۲۸ میلیارد دلار اعتبار می‌خواهد که مبلغ بالایی است.
 • تاکید وزرای ترکیه و صربستان بر تکمیل کریدورهای حمل‌ونقل منطقه‌ای

  وزیر راه‌وشهرسازی در جریان سفر دو روزه به گرجستان و شرکت در اجلاس یک کمربند- یک جاده تفلیس ۲۰۱۷ با وزرای حمل‌ونقل، دارایی و اقتصاد کشورهای عضو درخصوص توسعه همکاری‌های فی‌مابین به گفت‌وگو پرداخت. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی در سفر به گرجستان به منظور شرکت در اجلاس یک کمربند- یک جاده تفلیس ۲۰۱۷ با مقامات دولت این کشور به‌عنوان میزبان و همچنین وزرای سایر کشورهای شرکت‌کننده ملاقات کرد. آخوندی در این سفر پیرامون برنامه‌های توسعه همکاری‌های فی‌مابین، انجام اقدامات لازم برای توسعه و تکمیل کریدورهای حمل‌ونقل، ترانزیت منطقه‌ای و تسهیل ترانزیت در چارچوب آن کریدورها با ماموکا بختادزه وزیر دارایی گرجستان، پاتریک هولولوئی مدیرکل حمل‌ونقل کمیسیون اروپایی، وزیر زیرساخت و حمل‌ونقل صربستان، احمد ارسلان وزیر حمل‌ونقل، ارتباطات و امور دریایی ترکیه و کومسشویلی وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان به مذاکره و گفت‌وگو پرداخت.
 • توافق ایران، قزاقستان، چین و ترکمنستان برای افزایش حمل‌ونقل ریلی

  ایران، قزاقستان، چین و ترکمنستان درباره افزایش حجم حمل‌ونقل ریلی میان چهار کشور به توافق رسیدند.
 • تاکید مدیرعامل شرکت راه‌آهن بر تجهیز تمامی لکوموتیوها به ATC

  مدیرعامل راه‌آهن خواستار تجهیز تمامی لکوموتیوها به ATC، تحلیل سوانح و درس‌آموزی از آنها، به‌کارگیری تجربیات در پیشگیری از وقوع سوانح مشابه و بررسی خط تامین و انجام آنها از سوی مدیران مربوطه شد.
 • راه‌اندازی قطار گردشگری تهران- بادرود همزمان با میلاد پیامبر اکرم(ص)

  مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری شرکت راه‌آهن گفت: همزمان با میلاد رسول اکرم(ص) قطار گردشگری تهران – بادرود راه‌اندازی می‌شود.
 • سهم اندک راه‌آهن در افزایش آلودگی هوا

  دنیای اقتصاد: یکی از مهم‌ترین مواردی که درحال‌حاضر در جهان مورد بحث قرار می‌گیرد، مساله انرژی و مصرف آن به‌خصوص سوخت‌های فسیلی است. با توجه به اهمیت زیادی که گرمایش کره‌زمین درحال‌حاضر پیدا کرده است و آلودگی هوا نیز درحال تبدیل شدن به دغدغه اصلی مقامات دولتی و شهروندان در جهان است، توجه به مصرف انرژی در وسایل نقلیه مختلف نیز موردتوجه قرار گرفته و این مساله شامل راه‌آهن و صنعت حمل‌ونقل ریلی نیز شده است. بسیاری از مسوولان بر این باورند با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند دی‌اکسید کربن با کاستن مصرف این گازها در وسایل مختلف حمل‌ونقل و جایگزینی انرژی‌های جایگزین برای این وسایل، در بهبود مسائل زیست‌محیطی نقش مثبتی ایفا خواهند کرد.

بیشتر