شماره روزنامه ۴۲۱۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۱۴

 • بازدهی بورس ۲۰ شد

  دنیای اقتصاد : شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست برای اولین بار در تاریخ خود وارد کانال ۹۲ هزار واحدی شود. خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت سودآوری شرکت‌های پالایشی، سیگنال‌های مثبت از بازارهای جهانی و همچنین آرامش در فضای سیاست خارجی مهم‌ترین دلایل جهش یک پله‌ای شاخص کل در معاملات دیروز به‌شمار می‌رود. به این ترتیب بازدهی نماگر اصلی بازار سهام به ۲۰ درصد رسید و این بازار توانست رتبه نخست جدول بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری کشور را به خود اختصاص دهد. در این میان بازار سکه و دلار با ثبت بازدهی به ترتیب ۲/ ۱۶ و ۴/ ۱۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. بازدهی بازار پول نیز با احتساب نرخ سالانه ۱۵ درصدی به حدود ۱۱ درصد رسید. در روزهای نخست آذر ماه سکه پیشتاز بازارها بود. در آن بازه زمانی به دلیل اینکه افزایش قیمت طلای جهانی و نرخ دلار، جهش قیمت سکه را توجیه نمی‌کرد، بسیاری از فعالان روند اصلاحی را برای این بازار پیش‌بینی کردند. در ادامه مطابق انتظارات همگام با کاهش اندازه حباب بازار سکه، بورس تهران تحت تاثیر چند عامل به تدریج فاصله بازدهی خود را از دیگر بازارها افزایش داد و رکورد‌های متعددی را به ثبت رساند.
 • چشم‌انداز بورسی « های‌وب»

  دنیای اقتصاد: «های‌وب»یکی از نمادهای تازه‌وارد بورس تهران است که نزدیک به ۳ ماه از عرضه اولیه آن می‌گذرد. این سهم از روز نخست عرضه در فضای کاملا مثبت میان فعالان بازار مطرح شد و به پشتوانه چشم‌انداز مثبت موجود نیز توانست در موج نخست عرضه اولیه با رشدهای پیاپی بازدهی بیش از ۶۰درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد. مطابق با انتظارات این پایان کار داده‌گستر عصر نوین نبود و پس از آن موج صعودی دیگری در «های‌وب» آغاز شد.
 • تحلیل مالی کسب‌وکار با نرم‌افزار کامفار ۳

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «تحلیل مالی کسب وکار با نرم‌افزار کامفار۳» روز سه‌شنبه ۲۸ آذر‌ماه، توسط روزنامه «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود. همواره سرمایه‌گذاران از جمله بانک‌ها، صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، فرشتگان کسب‌وکار و کارآفرینان در پی ارزیابی و انتخاب بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ مالی و اقتصادی هستند.
 • جهش یک پله‌ای شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد جهش چشمگیری بود که در آن شاخص کل توانست به رشد ۱۰۷۶ واحدی دست یابد.
 • رشد شاخص فرابورس بر مدار فلزی‌ها

  دنیای اقتصاد: نماگر فرابورس ایران در پایان معاملات روز گذشته با رشد حدود ۸ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) در سطح ۸/ ۱۰۳۰ واحدی ایستاد. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۷۵/ ۱۷ درصد رسید. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های سهامی ذوب‌آهن اصفهان، فولاد هرمزگان جنوب، آهن و فولاد ارفع و پتروشیمی مارون بیشترین تاثیر بر رشد آیفکس را برعهده داشتند. رصد معاملات دیروز فرابورس حاکی از آن است که موتور محرکه صعود آیفکس عمدتا ناشی از رشد قیمت و تاثیرگذاری مثبت بر این نماگر از جانب نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی بوده است. صنعتی که بیشترین تاثیر را از نوسان قیمت در بازارهای جهانی و همچنین نرخ دلار می‌پذیرند.
 • نقشه عبور از هیجان در بورس

  دنیای اقتصاد: پس از یک رالی ۴۰ درصدی گروه پالایشی از اوایل شهریور ماه، طی یکی، دو هفته اخیر شاهد روند اصلاحی شاخص این صنعت بودیم. اما از روز دوشنبه و به ویژه با انتشار گزارش شش ماهه مناسب پالایش نفت اصفهان، مجددا موج تقاضا به سوی این گروه حرکت کرد. این رویداد بار دیگر عبرتی را به بورس‌بازان گوشزد می‌کند که واکنش‌های هیجانی و حرکت بدون راهنما در مسیر پرریسک بازار سهام چگونه می‌تواند موجب زیان یا عدم سود فعالان شود.یکی از اساسی‌ترین نکاتی که یک فعال بازار سهام باید به آن واقف باشد، تعدد و تنوع ریسک‌های معاملاتی است. برخی به اشتباه این ریسک را با قمار اشتباه می‌گیرند و در سودای یک‌شبه پولدار شدن با تصمیمات هیجانی به موج‌سواری روی می‌آورند. این در حالی است که هنر بورس‌بازان موفق در شناخت همه‌جانبه ریسک‌ها و کاهش آنها به حداقل ممکن است.

بیشتر