آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۷۰

 • سخنان متناقض

  نیما یافت‌آبادی
  جلسه بررسی و نقد کتاب «تاریخ ایران در دوره قاجاریه، عصر آقامحمدخان قاجار» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. کتاب مذکور به تالیف آقای دکتر زرگری‌نژاد سال گذشته به چاپ رسید و تاکنون در فضای مجازی واکنش‌های متعددی را از طرف مورخان و علاقه‌مندان به تاریخ به همراه داشته است.
 • احمد قوام، بازیگر سیاست

  یکی از خصوصیات اخلاقی احمد قوام این بود که نسبت به همه‌کس بدبین بود و همه‌چیز را با عینک سوءظن می‌نگریست و به همین جهت بود که در بدو زمامداری خود یک سازمان مخفی تشکیل داده بود و تا آخرین روز هم کسی از اسرار این سازمان آگاهی نیافت. وظیفه این سازمان مخفی، کسب خبر و خرید اطلاعات بود و مخصوصا در همه احزاب و جمعیت‌ها، این سازمان مخفی اشخاصی را خریده بود تا به نفع قوام جاسوسی کنند. قوام در برهه حساس رویارویی با روس‌ها و سرسپردگان داخلی آنها، مثل حزب توده و فرقه دموکرات آذربایجان، بیش از هرزمانی به این منابع خبری احتیاج داشت.
 • سفر قوام به شوروی

  ۳۰بهمن ماه ۱۳۲۴ احمد قوام السلطنه، نخست‌وزیر به مسکو رفت تا با استالین دیدار کند. پس از پایان جنگ جهانی دوم، انگلیس و آمریکا بنا به پیمان خود با دولت ایران در ۱۳۲۴ بی‌هیچ تعهد الزام‌آوری از ایران خارج شدند؛ ولی شوروی به بهانه‌های گوناگون نیروهای خود را در شمال غرب ایران نگه داشت.
 • بزرگ‌ترین حادثه تاریخ راه‌آهن ایران

  بهمن ماه ۱۳۸۲ یکی از بزرگ‌ترین سوانح راه‌آهن در ایران رخ داد. قطار نیشابور در نزدیکی ایستگاه خیام در ۱۷ کیلومتری نیشابور منفجر شد. در اثر این حادثه ۳۲۰ نفر کشته و ۴۶۰ نفر زخمی شدند. اکثر کشته شدگان از نیروهای امدادی و انتظامی و نیز مردمی بودند که برای تماشای تصادف دو قطار آمده بودند.
 • ایرانیان در تلاش برای مصالحه با اعراب

  ایرانیان در مواجهه با عرب‌های مهاجم، رفتارهای متفاوتی داشتند. به نوشته « جمشید گرشاسب چوکسی»، ستیز و همزیستی و همکاری میان دو جامعه (عرب و ایرانی) بر مبنای سه شیوه کلی صورت گرفت که هر یک مربوط به نواحی جغرافیایی ویژه‌ای بود:
 • زنان در دربار خوارز مشاهیان

  در عصر خوارزمشاهیان ملکه ترکان در امر جانشینی نقش داشت. ملکه ترکان، همسر ایل ارسلان و مادر سلطان‌شاه، از زنان بانفوذ دربار خوارزمشاهی بود که به هنگام حیات همسرش در کنار وی به زمامداری مشغول بود. به‌گونه‌ای‌که در امور کشورداری نیز دخالت مستقیم داشت و اغلب طرف مشورت ایل ارسلان قرار می‌گرفت.
 • گفته‌ها

  «آنگاه استالین با مراجعه به کتابی که در برابرش بود گفت بعد از جنگ بین‌المللی هیات اعزامی ایران در پاریس تقاضاهایی بر ضد منافع شوروی کرد و نشان داد که سیاست دولت ایران در آن قرن هم نسبت به ما خصمانه بود.

بیشتر